Kobiety, które chcą mieć gęste i piękne włosy zadają sobie jedno proste pytanie: Co pomoże moim włosom rosnąć szybciej? Można odkryć mnóstwo zaleceń i zabiegów, z których część jest wykorzystywana na różne sposoby. Wcierki do włosów, kuracje, kosmetyki, tabletki na porost włosów, diety.
Istnieje kilka technik na rozwój włosów. Ale co zrobić, aby nasze wysiłki się opłaciły? Jak mogę przyspieszyć wzrost włosów? Czy suplementy witaminowe są skuteczne w promowaniu wzrostu włosów? A jeśli tak, to które z nich powinienem zażywać? Poznaj najskuteczniejsze strategie zwiększania porostu włosów.
Spis treści (rozwiń)
Jak przyspieszyć porost włosów?
Wiele osób zadaje sobie to pytanie, czyli jak przyspieszyć porost włosów. Choć istnieje wiele metod na zwiększenie ilości włosów, nie wszystkie z nich zostały udowodnione i dają pozytywne rezultaty. Na początek należy zastanowić się, w jaki sposób chcemy poprowadzić swoją kampanię, a dokładniej, z którego kierunku rozpoczniemy walkę o nowe, zdrowe włosy. Walkę można toczyć na dwa sposoby: od wewnątrz i od zewnątrz.
Witaminy na porost włosów
Odpowiednia suplementacja diety jest jednym z wewnętrznych sposobów na przyspieszenie wzrostu włosów. Witaminy mają już udowodniony korzystny wpływ na rozwój włosów i powinny być dobrze znane wszystkim Polakom. Czynniki żywieniowe mogą mieć jednak wpływ na zdrowie włosów i skóry. Nieodpowiednie spożycie składników odżywczych lub niedobory minerałów mogą prowadzić do łysienia wypadanie włosów, matowy kolor włosów, sucha skóra lub inne problemy.
Witaminy i mikroelementy, które mogą pomóc Twoim włosom wyglądać zdrowo, to m.in:
- magnez – Niedobór magnezu może prowadzić do wypadania włosów. Jest on również przyczyną łamliwości i suchości włosów. Magnezu dostarcza kasza gryczana, orzechy i czekolada.
- minerały – Cynk, miedź i żelazo to tylko niektóre z pierwiastków obecnych we włosach, które stymulują ich wzrost. Aby uniknąć anemii i poprawić mikrokrążenie skóry głowy, stosuj suplementy bogate w te minerały, które pobudzają mieszki włosowe do działania.
- kwas foliowy – Jest to inne określenie witaminy B9, która znana jest również jako ergokalcyferol lub kwas foliowy. W widoczny sposób poprawia ona strukturę łodygi włosa. Szpinak, banany, wątroba i podroby są jej dobrymi źródłami.
- biotyna – Witamina H, lub B7, to inna nazwa biotyny. Wspomaga ona wzrost włosów oraz poprawia ich zdrowie i wygląd. Jaja kurze, pomidory, marchew i orzechy są jej źródłem.
- witamina A – Pobudza mechanizm wzrostu włosów i nadaje im połysk. Jeśli Twoja skóra jest nadmiernie sucha, prawdopodobnie czegoś Ci brakuje.
- witamina B12 – Finasteryd to lek, który ma wiele zalet, ale jest też bardzo korzystny dla organizmu człowieka. Jego brak powoduje znaczne wypadanie włosów.
- witamina C – Ze względu na swoje właściwości antybakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwzapalne, które poprawiają ukrwienie skóry, składniki odżywcze mogą łatwiej dotrzeć do cebulek włosów.
Witaminy na siwe włosy
Siwe włosy to normalne zjawisko. Siwe pasma mogą zacząć się jako nieliczne i z czasem stopniowo się rozszerzać, pokrywając rozległe obszary włosów. Przyjmowanie odpowiednich składników odżywczych i stosowanie innych strategii może pomóc w utrzymaniu istniejącej pigmentacji, opóźniając ogólne siwienie. Kwas foliowy, który, jak wykazano, wspomaga wzrost, ma znaczący wpływ na zachowanie koloru.
To sprawia, że czas, aby zapobiec siwych pasm, podczas gdy nie jest zaangażowany w regenerację komórek mieszków włosowych i zapobiegania łysieniu. Kwas pantotenowy, znany również jako witamina B5, bierze udział w produkcji melaniny. Substancja ta idzie o krok dalej niż kwas foliowy: nie tylko zapobiega siwieniu, ale także przywraca pierwotny wygląd włosów
Ze względu na utratę krwi, która ma miejsce podczas menstruacji, wiele kobiet cierpi na niedobór żelaza. Niski poziom żelaza może powodować wiele problemów dla Twoich włosów, w tym powolny wzrost, przerzedzenie, wypadanie i siwienie zanim osiągną one swój pełny potencjał.
Witaminy na włosy dla dzieci
Niezależnie od tego, czy szukasz wspaniałego prezentu, czy po prostu chcesz się upewnić, że Twoje dziecko ma wszystkie składniki odżywcze, których potrzebuje, witamina E i biotyna są niezbędne. Cynk, witamina A, kwas foliowy, biotyna i witamina D3 są wymagane w odpowiednich ilościach dla pięknych włosów. Według badań, niedobór witaminy D u dzieci może prowadzić do łysienia.
Ponadto wykazano, że witaminy E i A wspierają strukturę mieszków włosowych noworodków. Biotyna jest minerałem, który pomaga budować mocniejsze paznokcie i zdrowszą skórę. Jednak jej niedobór prowadzi do zwiększonej wrażliwości na światło słoneczne i łamliwych włosów.
Gdy w organizmie nie ma wystarczającej ilości witaminy D, wzrost nowych włosów może być spowolniony. Spędzanie większej ilości czasu w pomieszczeniach, stosowanie dużej ilości filtrów przeciwsłonecznych i niejedzenie pożywnych posiłków to przykłady powodów, dla których poziom witaminy D może być niewystarczający. Nadmierne wypadanie włosów u dzieci jest najczęściej spowodowane złym odżywianiem i niedoborem składników odżywczych.
Efekty będą się różnić w zależności od osoby. Wypadanie włosów u dzieci może być spowodowane chorobami tarczycy, przebytymi chorobami, złą pielęgnacją włosów i grzybiczymi chorobami skóry. Jeśli suplementacja nie przynosi rezultatów, należy udać się do lekarza, który pomoże zidentyfikować źródło problemu.
Witaminy na włosy dla matek karmiących
Wiele kobiet doświadcza utraty włosów po porodzie. Zanim jednak kobieta karmiąca piersią zażyje odpowiednie witaminy, powinna ustalić, co jest przyczyną wypadania włosów po porodzie. Włosy kobiety w czasie ciąży są piękne.
Wynika to z faktu, że hormony ciążowe wpływają na cykl włosa. Estrogen, jeden z tych hormonów, jest niezbędny do promowania wzrostu włosów. Poziom estrogenu w organizmie znacznie spada 24-72 godziny po porodzie, co prowadzi do tego, że włosy przechodzą w fazę odpoczynku od fazy wzrostu i pozostają w niej przez około 3 miesiące. Następnie zaczynają wypadać
Jak dotąd nie ma dowodów na to, że karmienie piersią powoduje znaczną utratę włosów u kobiet. Nie ma więc powodu, aby zaprzestać karmienia piersią. Powinnaś najpierw poddać się podstawowym badaniom krwi i dopiero po uzyskaniu wyników zmienić dietę lub przyjmować suplementy witaminowe w celu wyrównania ewentualnych niedoborów.
Zobacz:
Lekarz trycholog i dermatolog z międzynarodowym 13 letnim stażem m.in. w Wielkiej Brytanii i Włoszech. Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Swoją wiedzę pogłębia na kongresach i konferencjach medycznych, na których również sama prezentuje prace naukowe.