Każdy z nas marzy o tym, by mieć piękne łydki, które można bez problemu eksponować. Niemniej jednak żylaki kończyn dolnych to powszechny problem, który nie omija praktycznie nikogo z nas.
Okazuje się jednak, że na rynku pojawiło się ostatnio wiele preparatów, które mają wzmocnić nasze naczynia krwionośne i sprawić, że żylaki nóg nigdy więcej nie będą już naszym problemem.
Zdecydowaliśmy się więc przetestować najpopularniejsze maści na żylaki kończyn dolnych, które są dostępne w praktycznie każdej aptece, bez recepty. Przygotowany przez nas ranking zawiera sprawdzone – pod względem składu i działania – preparaty na uczucie ciężkości nóg i żylaki.
Jeśli więc wypukłe i nieestetyczne żylaki kończyn dolnych są także Twoim problemem i chcesz się go pozbyć, to czytaj dalej! Nasz ranking pomoże Ci znaleźć zdecydowanie najlepszy preparat!
Spis treści (rozwiń)
Bardzo dobre leki na żylaki – Ranking 2023 i opinie
Przygotowany przez nas lek na żylaki ranking bazuje przede wszystkim na naszych, własnych testach. Każdy preparat został przez nas także sprawdzony pod względem składu oraz działania.
Przeanalizowaliśmy, co obiecuje producent i czy faktycznie można dzięki danej maści odnieść spektakularne efekty. Wobec tego, który z preparatów z pewnością pomoże Ci poprawić krążenie żylne i zniwelować żylaki?
1. Varicoff – najlepsza maść na żylaki i pajączki

Kup w najniższej cenie – kliknij tutaj
Varicoff to krem na żylaki kończyn dolnych, który bez wątpienia zasługuje na pierwsze miejsce w naszym rankingu. Okazuje się, że jest to preparat o wyjątkowo wszechstronnym działaniu.
Według producenta krem na żylaki Varicoff nie tylko uszczelnia naczynia krwionośne, ale także niweluje ból nóg oraz obrzęki. Przyczynia się do tego, że uczucie ciężkości nóg odchodzi w zapomnienie, a nasze łydki stają się gładkie i pozbawione niedoskoałości.
Jak stosować Varicoff?
Stosowanie Varicoff na żylaki kończyn dolnych jest wyjątkowo proste. Wystarczy bowiem niewielką ilość kremu wmasować w miejsce objęte żylakami, a następnie pozostawić od wchłonięcia.
Warto pamiętać, że regularne stosowanie preparatu i zgodnie z zaleceniami producenta jest kluczem do sukcesu. Varicoff powinien być aplikowany bezpośrednio na skórę 1 – 2 razy dziennie.
Jaki jest Skład Varicoff?
Podstawę Varicoff stanowią jedynie naturalne składniki. Wśród nich możemy znaleźć chociażby:
- ekstrakt z nasion kasztanowca zwyczajnego – wyciąg z nasion kasztanowca posiada działanie przeciwobrzękowe.
- babka lancetowata – ten składniki z kolei ma działanie przeciwzapalne i wzmacnia ścianki naczyń krwionośnych;
- diosmina – poprawia elastyczność naczyń krwionośnych i znacznie je wzmacnia;
Do pozostałych składników Varicoff możemy zaliczyć: hespedryna, arnika oraz trokserutyna.
Jakie są opinie o Varicoff?
W sieci udało się nam znaleźć szereg pozytywnych opinii o kremie Varicoff. Poniżej kilka z nich:
“Na żylaki próbowałam już wszystkiego – rajstopy uciskowe, drenaż limfatyczny czy inne maści. Jednak żadna z nich nie sprawdziła się tak dobrze jak Varicoff. Dzięki niemu ciężkość nóg oraz stany zapalne żył całkowicie zniknęły.” – Anna, 57 lat
“Żylaki kończyn dolnych były moim największym kompleksem. Latem nawet nie ważyłam się zakładać krótkich spodenek. Varicoff jednak pomógł mi odzyskać wiarę we własne nogi, a uczucie ciężkich nóg odeszło w zapomnienie!” – Karolina, 34 lat
Moja opinia po stosowaniu Varicoff
Moim największym problemem były żylaki umiejscowione tuż pod kolanami. Wobec tego zdecydowałam się na stosowanie Varicoff przez około 2 tygodnie. Okazuje się, że faktycznie zauważyłam wyraźną poprawę. Niewielkie żylaki zniknęły już po pierwszym dni, a nieco większe “mankamenty” zniknęły po około 10 dniach. Obecnie mogę powiedzieć, że z pewnością będą kontynuowała kurację z Varicoff, aż do osiągnięcia pożądanych rezultatów.
Kup w najniższej cenie – kliknij tutaj
2. Varicorin – Bardzo dobry preparat na żylaki

Kup w najniższej cenie – kliknij tutaj
Varicorin na żylaki kończyn dolnych to kolejny preparat – tym razem w postaci kapsułek – który zwrócił naszą uwagę. Postanowiliśmy umieścić go na drugim miejscu w rankingu właśnie ze względu na formę – niektórzy uważają, że preparaty w żelu są o wiele skuteczniejsze – szczególnie przy stanach zapalnych żył. Varicorin to suplement diety, który działa przeciwobrzękowo, a także usprawnia mikrokrążenie oraz zapobiega powstawaniu żylaków.
Jak stosować Varicorin?
Varicorin należy stosować zawsze zgodnie z zaleceniami producenta. Wobec tego, jesteśmy zobowiązani do przyjmowania 2 tabletek dziennie – najlepiej jedną rano i jedną wieczorem. Varicorin nie powinno się łączyć z lekami przeciwzakrzepowymi.
Jaki jest Skład Varicorin?
Varicorin to suplement diety o naturalnym i skoncentrowanym składzie. Na etykiecie produktu wyszczególnione zostały między innymi:
- witamina C – witamina c zwiększa odporność naszego organizmu, ale także zmniejsza żylaki w obrębie kończyn dolnych. Witamina C wzmacnia także ściany naczyń krwionośnych.
- wyciąg z nasion kasztanowca – ma on działanie przeciwobrzękowe i zwiększa przepuszczalność naczyń włosowatych.
- ekstrakt z wąkroty azjatyckiej – ma on działanie przeciwzapalne i świetnie sprawdza się w leczeniu żylaków.
- winorośl właściwa – poprawia krążenie krwi i zmniejsza nadciśnienie.
- hespedryna – chroni ona naczynia krwionośne przed uszkodzeniami oraz wpływa na poprawą krzepliwość krwi;
- oczar wirginijski – przyczynia się do zmniejszenia widoczności pajączków i żylaków.
Jakie są opinie o Varicorin?
Suplement diety na żylaki nóg Varicorin może pochwalić się szeregiem pozytywnych opinii jakie udało się nam znaleźć w sieci. Oto przykładowe z nich:
“Pończochy uciskowe nie tylko nie były najwygodniejsze, ale także nie przynosiły optymalnych efektów. Właśnie dlatego zdecydowałam się na Varicorin. Suplementy diety na początku mnie nie przekonywały, jednak Varicorin szybko pomógł mi zapomnieć o żylakach kończyn dolnych, a skurcze mięśni już mnie nie atakują” – Wiktoria, 62 lata
“Uczucie ciężkości w kończynach dolnych z powodu wykonywanej, stojącej pracy dawało mi się mocno we znaki. Tabletki na żylaki Varicoff zacząłem stosować około 3 tygodnie temu i muszę powiedzieć, że są one wyjątkowo skuteczne. Mogę je polecić każdemu, komu przeszkadza uczucie ciężkości nóg” – Marek, 48 lat
Moja opinia po stosowaniu Varicorin
Stosowałam rajstopy uciskowe na żylaki, z racji tego, że moja praca jest głównie siedząca. Wiedziałam, że moje naczynia żylne cierpią, a wraz z nimi pojawiło się uczucie ciężkości nóg. Zdecydowałam się więc poprawić kondycję naczyń krwionośnych wraz z Varicorin. Stosuję ten suplement diety równo dwa tygodnie i muszę powiedzieć, że zmiany są zauważalne. Obecnie pozbyłam się uczucia ciężkości nóg, a pierwsze żylaki – które pojawiły się niedawno – zniknęły.
Kup w najniższej cenie – kliknij tutaj
3. Varicoz – skuteczny preparat na żylaki

Kup w najniższej cenie – kliknij tutaj
Varicoz to kolejny suplement diety w postaci kapsułek na żylaki nóg. W naszym rankingu znalazł się on na trzecim miejscu, gdyż zgodnie z opiniami użytkowników, trzeba nieco dłużej poczekać na pierwsze efekty, niż w przypadku wyżej wymienionych preparatów.
Varicoz ma poprawiać napięcie ścian naczyń krwionośnych, niwelować uczucie ciężkości nóg, a także redukować procesy zapalne. Producent zaznacza także, że jeśli dokucza nam niewydolność żylna, to Varicoz jest jednym z tych suplementów, który zniweluje problemy z układem krążenia.
Jak stosować Varicoz?
Stosowanie suplementu diety na żylaki nóg Varicoz jest wyjątkowo proste. Okazuje się, że producent zaleca nam przyjmowanie jednej kapsułki dziennie. Przy ich regularnym stosowaniu powinniśmy odczuć wyraźną poprawę.
Jaki jest Skład Varicoz?
Suplement diety Varicoz jest preparatem naturalnym. Na etykiecie produktu widnieje między innymi:
- diosmina – korzystnie wpływa na odpływ krwi żylnej i niweluje żylaki nóg.
- witamina C – zwiększa lepkość krwi i wzmacnia ściany naczyń włosowatych.
- wyciąg z nasion kasztanowca – działa przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo oraz redukuje uczucie ciężkości nóg.
- rutyna – wzmacnia naczynia krwionośne i ich ścianki;
- ekstrakt z liści winorośli właściwej – usprawnia przepływ krwi i zwiększa przepuszczalność naczyń włosowatych.
- witamina K – wspiera prawidłowy proces krzepliwość krwi i działa przeciwzapalnie.
Jakie są opinie o Varicoz?
Po wykonaniu dokładnego researchu w sieci i na forach tematycznych, udało się nam znaleźć następujące opinie o Varicoz:
“Stosowałam już rajstopy przeciwżylakowe, tabletki na żylaki nóg maści i inne suplementy, które jednak nie do końca się sprawdzały. Jednak w Varicoz przekonał mnie naturalny skład, więc zdecydowałam się spróbować. Muszę przyznać, że żylaki nóg zniknęły i nie ma po nich śladu” – Marta, 40 lat
“Stosowałem różnorodne tabletki na żylaki, które miały mi pomóc. Wiedziałem, że przy przewlekłej niewydolności żylnej leczenie żylaków będzie ciężkie i żmudne. Jednak z Varicoz udało mi się osiągnąć pożądane rezultaty.” – Marcin, 52 lata
Moja opinia po stosowaniu Varicoz
Nie ukrywam, że od dawna poszukiwałam środka na żylaki. Suplement diety Varicoz zainteresował mnie przede wszystkim naturalnym składem, więc zdecydowałam się na to, by go przetestować. Stosuję go około 21 dni i okazał się on nie tylko suplementem diety – to przede wszystkim ulga w uczuciu ciężkich nóg! Zniwelował on także wszelakie dolegliwości bólowe, które pojawiały się po całym, ciężkim dniu pracy. Muszę przyznać, że będę dalej z powodzeniem stosować Varicoz, gdyż jest on po prostu skuteczny.
Kup w najniższej cenie – kliknij tutaj
4. Diohespan Max – nowy lek na żylaki

Kup w najniższej cenie – kliknij tutaj
Diohespan Max to popularny leki na żylaki , który dostępny jest w dosłownie każdej aptece i drogerii. Umieszczamy go na czwartym miejscu, ze względu na możliwość wystąpienia działań niepożądanych – oczywiście jeśli nie będziemy stosować go zgodnie z zaleceniami. Ten preparat przeznaczony jest przede wszystkim dla osób z problemem przewlekłej niewydolności żylnej oraz uczuciem ciężkich nóg. Sprawdza się on w niwelowaniu żylaków oraz hamuje procesy zapalne.
Jak stosować diohespan Max?
Dawkowanie Diohespan Max powinno odbywać się zgodnie z zaleceniami lekarza lub z informacjami zawartymi w ulotce dołączonej do opakowania. Dorośli powinni przyjmować jedną tabletkę na dobę.
Jaki jest Skład DioHespan Max?
Rdzeń tabletki na żylaki Diohespan Max to nic innego jak diosmina. Wykazuje się ona działaniem przeciwzapalnym, poprawia stan naczyń włosowatych oraz zwiększa ich przepuszczalność. Substancje dodatkowe w Diohespan Max to między innymi:
- krzemionka koloidalna bezwodna;
- stearynian magnezu;
- alkohol poliwinylowy;
- kroskarmeloza sodowa;
- talk.
Jakie są opiie o Diohespan Max?
W sieci nie trudno znaleźć opinie o Diohespan Max, gdyż jest to jeden z popularniejszych leków zapobiegający powstawaniu żylaków. Oto dwie, przykładowe recenzje, które udało się nam znaleźć:
“Diohespan Max to popularny lek na żylaki i choć krzemionka koloidalna bezwodna i inne substancje dodatkowe mogą wyglądać dość “groźnie”, to jednak tabletki na żylaki Diohespan Max świetnie się u mnie sprawdziły. Podkolanówki uciskowe nie są już moim jedynym ratunkiem, a o żylakach kończyn dolnych nie pamiętam”– Martyna, 39 lat
“Częste gorące kąpiele i różnorodne suplementy diety miały mi pomóc w walce z żylakami. Wiem, że stojąca praca jest najgorszym wrogiem krążenia. Zdecydowałem się więc na Diohespan Max, który sprawił, że obrzęki nóg, czy wystające żyły zniknęły na zawsze” – Krzysztof, 55 lat
Moja opinia po stosowaniu Diohespan Max
Nie ukrywam, że długo wahałam się z przetestowaniem Diohespan Max. Stosowałam do tej pory rajstopy uciskowe, które miały mi pomóc w walce z żylakami. Niemniej jednak finalnie przekonałam się do preparatu i nie żałuję. Rajstopy przeciwżylakowe mogłam w końcu schować na dno szafy. Diohespan Max poprawił krążenie żylne i zniwelował ból nóg. Wystające żyłki również nie są już dla mnie większym problemem, a ja śmiało pokazuje swoje łydki.
Kup w najniższej cenie – kliknij tutaj
5. Rostil – najlepszy leki na żylaki

Kup w najniższej cenie – kliknij tutaj
Rostil to jeden z tańszych leków na żylaki w kończynach dolnych. Zajmuje on ostatnie miejsce w naszym rankingu, głównie ze względu na dość okrojony skład i wolniejsze działanie. Niemniej jednak Rostil uszczelnia naczynia krwionośne i usprawnia przepływ krwi.
Poprawia krążenie żylne, a żylaki nie powinny więcej być naszym największym zmartwieniem. Warto jednak mieć na uwadze to, że jeśli przyjmujemy leki przeciwzakrzepowe, nie możemy jednocześnie zdecydować się na kurację z Rostil.
Jak stosować Rostil?
Stosowanie Rostil jest wyjątkowo proste. Ten lek na żylaki występuję zarówno w dawce 500 mg jak i w dawce 1000 mg. W pierwszym przypadku dorośli powinni stosować 2 tabletki na żylaki na dobę, w drugim zaś tylko 1.
Jaki jest skład Rostil?
W składzie tego leku nie znajdziemy wyciągu z pestek winogron czy innych składników roślinnych. Podstawą Rostil jest wapnia dobezylan jednowodny. Do substancji dodatkowych można zaś zaliczyć koszyczek arniki, talk oraz celulozę mikrokrystaliczną.
Jakie są opinie o Rostil?
Rostil może pochwalić się – podobnie jak inne leki na żylaki – dość sporą ilością opinii w sieci. Większość z nich jest pozytywna. Oto dwie, które udało się nam znaleźć w sieci:
“Rostil poprawił moje krążenie żylne. Dawniej żylaki nóg maści i inne specyfiki zaprzątały moje myśli. Jednak z Rostil moje łydki stały się gładkie i estetyczne, a ja w końcu mogę założyć krótką spódniczkę” – Marzena, 30 lat
“Stosowałem różne leki na żylaki. Przez choroby i ciężką pracę moje naczynia żylne były w prawdziwie opłakanym stanie. Jednak Rostil poprawił napięcie naczyń żylnych i kondycję naczyń krwionośnych. Ból kończyn dolnych i obrzęki już mi nie doskwierają” – Adam, 43 lat
Moja opinia po stosowaniu Rostil
Uczucie ciężkości nóg i ból dawały mi się mocno we znaki. Wiedziałam, że sprzyja to powstawaniu żylaków oraz zmniejsza ich przepuszczalność. Zdecydowałam się więc na kurację z Rostil. Co mogę powiedzieć po 3 tygodniach? Otóż regularne stosowanie preparatu pozwoliło mi poprawić elastyczność naczyń włosowatych.
Moje nogi nie są już opuchnięte i nie bolą. Nie mam też większych problemów z układem krążenia. Cieszę się, że lek redukuje obrzęki nóg oraz dolegliwości bólowe – to one najbardziej mi przeszkadzały. Mogę z czystym sumieniem polecić Rostil na leczenie żylaków.
Kup w najniższej cenie – kliknij tutaj
Jak wybrać dobre tabletki na żylaki bez recepty?
Leki na żylaki ranking, który został przez nas przygotowany jest jednocześnie najlepszą odpowiedzią na to pytanie. Ujęliśmy w nim jedynie takie leki na żylaki, które zostały przez nas osobiście sprawdzone i przetestowane.
Mają one poprawić krążenie krwi i wzmocnić naczynia krwionośne. Zarówno tabletki na żylaki jak i kremy przedstawione w rankingu są warte większej uwagi. Każdy z preparatów można nabyć bez recepty.
Leki na żylaki kończyn dolnych – maść, tabletki czy żele ?
Jeśli zastanawiasz się, czy wybrać maść, tabletki czy może żel, wówczas musisz wiedzieć, że każdy z preparatów będzie bezpieczny o ile będzie się cechował odpowiednim składem. Muszą się w nim znaleźć nasiona kasztanowca, arnika, witaminy czy diosmina.
Żylaki na kończynach dolnych to głównie nieodpowiednie krążenie żylne i niska przepuszczalność naczyń włosowatych. Zarówno żele, tabletki i maści świetnie się sprawdzą, o ile tylko będziesz stosować je regularnie. Pamiętaj, by zawsze zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania lub skonsultować się z lekarzem – wówczas unikniesz wystąpienia skutków ubocznych.
Warto podkreślić, że suplement diety czy maść ma za zadanie poprawić stan naczyń krwionośnych oraz niwelować skurcze mięśni czy ból nóg. Ich głównym zadaniem jest również to, by usprawnić odpływ krwi żylnej. Większość preparatów – przy ich regularnym stosowaniu – świetnie wywiązuje się z tej roli.
Poprawiają one lepkość krwi oraz sprawdzają się idealnie przy stanach zapalnych żył. Główna różnica polega jednak na stosowaniu czy aplikowaniu danego środka. Wybór więc zależy już od Ciebie.
Sposoby leczenia żylaków i sposoby na „ciężkie nogi”
Domowe sposoby pomocne w leczeniu żylaków nie zawsze będą skuteczne. Wiele osób decyduje się na drenaż limfatyczny, rajstopy uciskowe czy nawet częste gorące kąpiele.
Faktem jest, że takie sposoby faktycznie się sprawdzą w momencie, kiedy żylaki dopiero co się pojawiły, podobnie jak uczucie ciężkości nóg. Niemniej jednak w momencie kiedy to niewydolność żylna i wynikająca z niej ciężkość nóg jest naszym problemem, wówczas takie sposoby nie będą już wystarczająco efektywne.
Konieczne są środki posiadające działanie przeciwzapalne, a także poprawiające lepkość krwi. Można faktycznie walczyć z żylakami zakładając rajstopy uciskowe. Jednak o wiele lepiej jest zainwestować w dobry lek na żylaki, który sprawdzi się przy stanach zapalnych żył i zniweluje uczucie ciężkich nóg.
Leki na żylaki na receptę a bez recepty – jaka jest różnica?
Lek na żylaki bez recepty, jak łatwo można się domyślić, dostaniemy w każdej aptece i nie musimy wcale konsultować się z lekarzem. Leki na receptę już takiej konsultacji wymagają. Wobec tego jaka jest różnica pomiędzy tymi preparatami na żylaki nóg?
Otóż w dużej mierze środki bez recepty są o wiele bardziej bezpieczne w stosowaniu – zawierają one naturalne składniki jak np. koszyczek arniki czy ekstrakt z liści winorośli właściwej. Poprawiają one krążenie żylne oraz redukują widoczność żylaków. Odpowiednia kompozycja składników naturalnych niweluje także uczucie ciężkości nóg i usprawnia mikrokrążenie.
W przypadku leków na receptę mówimy już o nieco bardziej zaawansowanych składnikach – często chemicznych. Ich stosowanie faktycznie poprawi stan naczyń włosowatych oraz sprawdzi się w momencie, kiedy dokucza nam niewydolność żylna.
Niemniej jednak takie leki – często leki przeciwzakrzepowe – muszą być stosowane zgodnie z zaleceniami lekarza i pod jego ścisłą kontrolą. Takie leki mogą również powodować skutki uboczne, a nawet wchodzić w interakcje z innymi lekami.
Co jest dobre na pajączki i żylaki?
Na żylaki i pajączki sprawdzają się specyfiki, które zostały przedstawione w naszym rankingu. To one wspomagają wchłanianie żylaków i jednocześnie poprawiają krążenie żylne.
Zarówno tabletki na żylaki jak i maści nie tylko poprawią przepływ krwi, ale także redukują uczucie ciężkości w kończynach dolnych. Zwykle sprawdzają się one także w stanach zapalnych żył oraz poprawiają lepkość krwi.
Czy ocet jabłkowy jest dobry na żylaki?
Ocet jabłkowy faktycznie stosowany jest na żylaki i faktycznie, zwiększa on przepływ krwi oraz wspomaga krążenie żylne. Ocet jabłkowy poprawia kondycję i stan naszych naczyń i żył. Octem jabłkowym smaruje się głównie miejsca, w którym żylaki się pojawiły.
Warto jednak mieć na uwadze to, że na efekty takiej kuracji trzeba będzie nieco dłużej poczekać. Zwykle domowe sposoby na leczenie żylaków są nieco mniej skuteczne od stosowania dedykowanych suplementów.
Źródło:
de Mik SM, Stubenrouch FE, Legemate DA et al. Treatment of varicose veins, international consensus on which major complications to discuss with the patient: A Delphi study. Phlebology. 2019;34(3):201-207.
Martinez-Zapata MJ, Vernooij RWM, Simancas-Racines D et al. Phlebotonics for venous insufficiency. Meta-Analysis Cochrane Database Syst Rev. 2020 3;11:CD003229.
Martinez-Zapata MJ, Vernooij RWM, Tuma SMU et al. Phlebotonics for venous insufficiency. Cochrane Database Syst Rev. 2016;4(4):CD003229.
Larsen R. Anestezjologia Larsena. T.1, red. wyd. pol. Kubler A. Wydawnictwo Edra Urban & Partner, Wrocław 2013.
Raetz J, Wilson M, Collins K. Choroby układu żył powierzchownych – żylaki. Tłum. Pustkowski M. Koment. Frołow M. Med Prakt. 2020;6
Zubilewicz T., Terlecki K., Terlecki P. Minimalnie inwazyjne metody leczenia żylaków kończyn dolnych. Kardiologia po Dyplomie 2014; 13 (9): 47–51.
Tolu I, Durmaz MS. Frequency and Significance of Perforating Venous Insufficiency in Patients with Chronic Venous Insufficiency of Lower Extremity. Eurasian J Med. 2018;50(2):99-104.
Andziak P. Chirurgia naczyniowa. Medycyna po Dyplomie. 2012; 12: 63–70.
Davies HOB, Popplewell M, Bate G et al. Analysis of Effect of National Institute for Health and Care Excellence Clinical Guideline CG168 on Management of Varicose Veins in Primary Care Using the Health Improvement Network Database. Eur J Vasc Endovasc Surg. 2018;56(6):880-884.
Noszczyk W. (red.). Chirurgia tętnic i żył obwodowych. Tom 1. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007.
Kemp N. A synopsis of current international guidelines and new modalities for the treatment of varicose veins. Aust Fam Physician. 2017;46(4):229-233.
Narbutt J., Bowszyc-Dmochowska M., Kapińska-Mrowiecka M. et al. Przewlekła niewydolność żylna – epidemiologia, klasyfikacja i obraz kliniczny. Rekomendacje diagnostyczno-terapeutyczne Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego. Część I. Dermatology Review/Przegląd Dermatologiczny. 2018; 105 (4): 473–485.
DePopas E, Brown M. Varicose Veins and Lower Extremity Venous Insufficiency. Semin Intervent Radiol. 2018;35(1):56-61.
Marona H., Kornobis A. Patofizjologia rozwoju żylaków oraz wybrane metody ich leczenia – aktualny stan wiedzy. Postępy Farmakoterapii. 2009; 65 (2): 88–92.
Wytyczne postępowania klinicznego Europejskiego Towarzystwa Chirurgii Naczyniowej. European journal of vascular and endovascular surgery. 2015; 49: 678–773.
Specjalista medycyny estetycznej i dermatolog. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego na Wydziale Lekarskim. Prowadzi swoją klinikę w centrum Krakowa.