jak wzmocnić włosy
Blog Uroda

Jak wzmocnić włosy ? Najlepsze domowe sposoby

Większość kobiet, a coraz częściej także mężczyzn, interesuje się tym tematem. Pielęgnacja włosów ma kluczowe znaczenie, ale czy masz pojęcie, jak powinny wyglądać włosy, aby uzyskać najlepsze rezultaty?

Aby uzyskać mocne i mocne włosy, trzeba z czegoś zrezygnować. Możemy skutecznie poprawić stan i wygląd naszych włosów, jedząc produkty, które je wzmacniają, unikając szkodliwych zabiegów oraz stosując wysokiej jakości szampony i odżywki.

Przyczyny słabej kondycji włosów

Zanim omówimy najlepsze sposoby na poprawę kondycji włosów, zastanówmy się, co najczęściej powoduje, że ich kondycja się pogarsza? Wypadanie włosów, słaby rozwój, łamliwość i suchość mogą być spowodowane czynnikami fizycznymi i chemicznymi, takimi jak:

 • bardzo suche powietrze w pomieszczeniach, 
 • źle dobrane kosmetyki do pielęgnacji włosów (np. szampon zawierający detergenty drażniące skórę głowy),
 • palenie papierosów,
 • przyjmowanie niektórych leków,
 • zanieczyszczenie powietrza,
 • nagłe zmiany temperatur,
 • przewlekły stres,
 • zaburzenia hormonalne,
 • silna ekspozycja na promieniowanie UVA i UB (np. brak kapelusza na głowie w słoneczne dni, korzystanie z solarium),
 • dieta uboga w makro- i mikroelementy,
 • używanie suszarki z gorącym nawiewem powietrza,
 • zabiegi fryzjerskie (koloryzacja, trwała ondulacja),
 • częste używanie prostownicy i lokówki,
 • tapirowanie włosów,
 • ciasne upięcia (np. czesanie włosów w tzw. koński ogon, używanie wsuwek, spinek).

Używanie grzebieni i szczotek niskiej jakości (np. drucianych), które wyrywają włosy zamiast je prawidłowo rozczesywać, również może uszkodzić włosy. Nadmierne mycie skóry głowy i nieregularne podcinanie końcówek włosów może również powodować osłabienie ich struktury. Oczywiście, nie jest to wyczerpująca lista.

Jak wzmocnić włosy? Najlepsze domowe sposoby

1. Podcinaj końcówki

Jeżeli Twoje włosy są już bardzo zniszczone, powinnaś ściąć najbardziej uszkodzone partie. Dzięki temu włosy dłużej pozostaną czyste i nie będą się rozdwajać, co spowoduje jeszcze większe uszkodzenia.

Jeśli jednak chcesz utrzymać swoją fryzurę, lepiej jest wykonywać ten zabieg co 5 tygodni, a nie co 6-8 tygodni.

2. Poznaj swój typ włosów

Jeśli wiesz, jakie masz włosy, będziesz lepiej przygotowana, by spełnić ich wymagania i zachować je zdrowe na dłużej. Rodzaj włosów można określić na podstawie pomiaru ich gęstości, struktury i wytrzymałości.

Zbadaj niewielki obszar włosów na głowie. Jeśli przez włosy ledwo widać skórę głowy, masz gęste włosy; oznacza to, że masz włosy o dość niskiej gęstości, jeśli możesz wyraźnie odróżnić skórę od włosów, a efekt jest pośrodku.

Polecamy: najlepsze tabletki na porost włosów – ranking i opinie

Zbadaj pojedynczy włos. Czy ich pasmo jest grube czy cienkie w porównaniu z pasmami innych osób, które znasz? Możesz też ocenić, jak mocne lub kruche są Twoje włosy, szarpiąc je; będą one bardziej lub mniej podatne na złamania, a grubsze włosy będą mocniejsze niż te o słabej strukturze.

Stopień porowatości i elastyczności włosów jest mierzony w kategoriach wytrzymałości. Włosy należy umyć i wytrzeć do sucha; jeśli są jeszcze mokre, oznacza to, że są dość zniszczone i mają większą porowatość; jeśli wydaje Ci się, że włosy są prawie suche, oznacza to, że są zdrowsze i mniej porowate.

Im bardziej elastyczne i zdrowe są Twoje włosy, tym mniejsze jest prawdopodobieństwo ich złamania.

3. Używaj wysokiej jakości szamponów i odżywek odpowiednich do twojego typu włosów

Stosuj szampony i odżywki zwiększające objętość lub pogrubiające, jeśli masz cienkie włosy, albo szampon głęboko oczyszczający z lekką odżywką, jeśli masz grube i przetłuszczające się włosy. Do wyboru jest kilka opcji – upewnij się tylko, że odpowiadają one Twojemu rodzajowi włosów. Produkty dostępne w salonach fryzjerskich są często wyższej jakości niż te dostępne w supermarketach. Na marginesie aby mieć zdrowe włosy, nie musisz wydawać mnóstwa pieniędzy na produkty do pielęgnacji włosów; niektóre naturalne składniki równie dobrze poradzą sobie z tym zadaniem.

4. Regularnie masuj skórę głowy

Masowanie głowy stymuluje przepływ krwi do mieszków włosowych, poprawia jakość skóry i pomaga w redukcji stresu. Ta przyjemność nie tylko wspomaga i utrzymuje zdrowy wzrost włosów, ale także pomaga zmniejszyć i odwrócić proces łysienia.

Najbardziej odpowiednim momentem na masaż skóry głowy jest mycie włosów. Ponieważ układ limfatyczny przepływa od czoła do potylicy, należy zawsze masować skórę głowy w jednym kierunku – od czoła do potylicy – ponieważ właśnie tam włosy są odżywiane i odnoszą korzyści.

5. Głęboko i regularnie odżywiaj swoje włosy

Jeśli martwisz się o kolor swoich włosów, równie dobrze sprawdzi się odżywka kupiona w sklepie lub taka, którą możesz przygotować w domu. Jeśli jednak chcesz kupić maskę głęboko odżywiającą, udaj się do salonu fryzjerskiego, ponieważ drogeryjne wersje mogą zawierać składniki gorszej jakości.

Częstotliwość stosowania odżywki zależy od stanu zdrowia włosów: jeśli włosy są bardzo zniszczone, należy je pielęgnować co najmniej raz w tygodniu.

6. Twórz własne maski odżywiające w swoim domu

Jeśli nie chcesz używać szamponów z drogerii i wolisz nie wydawać dużo pieniędzy na zabiegi w salonie, spróbuj przeprowadzić kurację włosów w domu:

Zobacz również:

Locerin

Autor publikacji

Lekarz trycholog i dermatolog z międzynarodowym 13 letnim stażem m.in. w Wielkiej Brytanii i Włoszech. Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Swoją wiedzę pogłębia na kongresach i konferencjach medycznych, na których również sama prezentuje prace naukowe.

Może Cię również zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *