Mężczyźni zazwyczaj cierpią na łysienie androgenowe, natomiast kobiety najczęściej borykają się z sezonowym wypadaniem włosów, które jest wynikiem działania czynników zewnętrznych, takich jak stres, zmęczenie czy niezdrowa dieta. Wiele kobiet zgłasza również, że po urodzeniu dziecka, w okresie perimenopauzy i podczas chorób tarczycy, ich włosy przerzedziły się. Co powinnaś zrobić?
Spis treści (rozwiń)
Objawy wypadania włosów
Po kąpieli lub prysznicu, dużo więcej włosów w wannie. Po rozczesaniu na szczotce jest dużo włosów. Przerzedzenie włosów i lekkie plamy na głowie w różnych miejscach lub na całej głowie. Włosy w każdym pomieszczeniu i na podłodze.
Polecamy: tabletki na wypadanie włosów – ranking
Przyczyny wypadania włosów
Wygląd naszych włosów w dużej mierze zależy od naszego DNA, ale wpływ na niego ma również stan naszego zdrowia i styl życia. Wypadanie włosów jest zjawiskiem fizjologicznym, ale gdy każdego dnia wypada ich ponad sto, staje się to niepokojące. Stres może wywołać reakcje, które prowadzą do natychmiastowego wypadania włosów.
Nadmierne wypadanie włosów może być spowodowane przez:
- niedobory żywieniowe, w tym żelaza, cynku oraz innych mikro- i makroelementów.
- Zaburzenia hormonalne, takie jak nadczynność i niedoczynność tarczycy, zbyt wysoki poziom testosteronu powodujący tzw. łysienie androgenowe u kobiet, spadek poziomu estrogenów po menopauzie;
- Trzy z najczęstszych przyczyn to grzybica skóry głowy, grzybica skóry owłosionej głowy i łojotokowe zapalenie skóry.
- Dotyczy to takich chorób skóry jak łysienie plackowate (choroba autoimmunologiczna, w której organizm atakuje sam siebie), egzema i inne.
- Toczeń rumieniowaty układowy
- łysienie androgenowe – łysienie dziedziczne dotyczące zarówno kobiet jak i mężczyzn;
- leki, zwłaszcza stosowane w chemioterapii nowotworów (tymczasowa utrata), ale także środki antykoncepcyjne, leki przeciwzakrzepowe;
- zatrucia metalami ciężkimi takimi jak arsen, tal, rtęć;
- radykalna dieta i duża utrata masy ciała (wypadanie włosów obserwuje się często w okresie od 3 do 6 miesięcy po utracie kilogramów);
- długotrwałe przeziębienie (grypa, wysoka temperatura, zakażenie);
- nieodpowiednia fryzura tzn. zbyt ścisły kok czy koński ogon (naciąganie włókien prowadzi do podrażnienia mieszków włosowych, co w konsekwencji powoduje przerzedzenie włosów);
- częste farbowanie włosów i stosowanie silnych kosmetyków do stylizacji włosów;
- trichotillomanię, czyli zaburzenie objawiające się nieświadomym wyrywaniem swoich włosów;
- tapirowanie i używanie spinek oraz gumek;
- brak odpowiedniej ilości białka w diecie – w dużych ilościach znajduje się ono w rybach, mięsie oraz jajkach (wegetarianie mogą znaleźć białko w orzechach oraz pełnoziarnistych produktach);
- poród – wypadanie włosów po porodzie związane jest ze spadkiem w organizmie poziomu estrogenów, jest to jednak tymczasowa utrata;
- suszenie za pomocą wysokiej temperatury lub częste używanie prostownicy;
- nadmierne przyjmowanie witaminy A (zarówno poprzez dietę jak i leki);
- palenie papierosów – powoduje niszczenie włosa i jego matowienie, a w efekcie wypadanie;
- anoreksję oraz bulimię
- choroby skóry głowy np. grzybica, któremu towarzyszy czasem łysienie plackowate. W konsekwencji pojawiają się stany zapalne, które hamują porost włosa;
- schorzenia na tle psychicznym.
Wypadanie włosów u mężczyzn – wstydliwy problem
Choć wiele osób traktuje łysienie typu męskiego lekko, jest to poważny problem. Wielu mężczyzn wstydzi się swojego łysienia i ignoruje je, ale niestety tak właśnie jest. Jednocześnie, rozpoznanie problemu pomaga w jego leczeniu. Łysienie typu męskiego rozpoczyna się zwykle po 40 roku życia i jest zwykle spowodowane degeneracją mieszków włosowych z obniżeniem pigmentu
U mężczyzn utrata włosów może objawiać się jako łysienie plackowate (alopecia areata); innymi słowy, na głowie pojawiają się plamy bez włosów. Ten rodzaj choroby powinien być zawsze leczony przez lekarza. Mężczyźni są również podatni na tzw. łysienie androgenowe, które charakteryzuje się wypadaniem włosów na szczycie głowy
Jak mogę pomóc mężczyznom? Niezbędna jest zdrowa dieta, a przede wszystkim konsultacja ze specjalistą. Lekarz specjalista musi wykluczyć wszelkie choroby i infekcje jako przyczynę łysienia.
Wypadanie włosów u kobiet
Wypadanie włosów u kobiet jest czasami spowodowane wieloma czynnikami. Za łysienie możemy obwiniać nieprawidłową gospodarkę hormonalną, szczególnie po menopauzie (łysienie androgenowe), genetykę lub stosowanie środków antykoncepcyjnych.
Kobiety tracą włosy z powodu:
- braku żelaza,
- stresu,
- okresu poporodowego (między 11. a 16 tygodniem po porodzie, dochodzi do przerzedzenia włosów, które po około pół roku odrastają).
Jeśli tracisz włosy bez wyraźnego powodu, koniecznie udaj się do dermatologa, aby ustalić źródło problemu. Poniżej znajduje się tylko kilka przykładów:
- Tarczyca, przysadka mózgowa i inne gruczoły produkujące hormony mogą stać się nieaktywne.
- Wypadanie włosów spowodowane jest deficytem androgenów w organizmie, co najczęściej spowodowane jest PCOS, porodem lub menopauzą. Kiedy poziom żeńskich hormonów spada, włosy tracą swoją siłę i stają się łamliwe.
- Nadmierna wrażliwość mieszków włosowych na androgeny: chociaż poziom androgenów nie jest ogólnie podwyższony, może to jednak powodować wypadanie włosów u chłopców.
Dlaczego wypadają włosy?
- Mężczyźni i kobiety są w równym stopniu podatni na zachorowanie. Łysienie przerzedzające się lub dziedziczne (znane również jako łysienie androgenowe) jest najczęstszą przyczyną. Dotyka ono zarówno mężczyzn, jak i kobiety.
- Naukowcy uważają, że łysienie plackowate jest chorobą autoimmunologiczną, w której organizm atakuje sam siebie.
- Wypadanie włosów jest powszechną dolegliwością. To normalne, że włosy z czasem tracą objętość i może to być pierwsza oznaka choroby… Choroby tarczycy i anemia mogą powodować wypadanie włosów. Łysieniu często można zapobiec lub odwrócić jego skutki stosując odpowiednią terapię.
- Po długiej chorobie często mogą być widoczne znaczne uszkodzenia. Może to być spowodowane znieczuleniem przedoperacyjnym, podwyższoną temperaturą, infekcją, a nawet grypą.
- Całkowite wyłysienie może być skutkiem radioterapii i chemioterapii. Zazwyczaj jest to zjawisko jednorazowe.
- Trichotillomania, znana również jako “zaburzenie wyrywania włosów”, jest rzadką i niepokojącą formą utraty włosów.
- Nieprawidłowości gospodarki hormonalnej.
- Wypadanie włosów po porodzie jest zazwyczaj spowodowane spadkiem poziomu estrogenów. Większość przypadków jest krótkotrwała.
- Problem ten często pogłębia się wraz z wiekiem. Włosy odrastają, ale rzadko kiedy wracają do stanu sprzed menopauzy.
- Palenie tytoniu, pozostawanie w związku z osobą palącą lub ostra choroba mogą przyczynić się do utraty pamięci spowodowanej stresem. Przyczyną mogą być również traumatyczne wydarzenia (takie jak śmierć bliskiej osoby lub rozwód).
- Odchudzanie, ekstremalne diety. Problem najczęściej wykrywany jest po trzech do sześciu miesięcy od zakończenia odchudzania.
- Wypadanie włosów – witaminy:
- Nadmiar witaminy A (przyjmowanie zbyt dużej ilości leków/witamin).
- Niedobór witamin z grupy B, biotyna, b6, b5, b3, b12 itp.
- Niedobór witaminy D3
- Witamina A jest również bardzo ważna
- Utrata włosów może być również spowodowana niedoborem białka w pożywieniu. Pokarmy bogate w białko to wołowina, jaja i ryby. Wegetarianie mogą zrekompensować sobie niedobory jedząc nasiona i produkty pełnoziarniste.
- Niski poziom żelaza, który jest jednym z najistotniejszych składników w utrzymaniu zdrowia włosów, może również powodować problemy.
- Zaburzenia odżywiania – na przykład anoreksja i bulimia – mogą rozwinąć się nagle.
- Niektóre leki na receptę, takie jak leki rozrzedzające krew, bogate w witaminę A leki na zapalenie stawów, depresję, choroby serca i wysokie ciśnienie krwi, mogą również wywoływać negatywne skutki.
- Antykoncepcja może przyczynić się do osłabienia włosów.
- Niewłaściwa pielęgnacja: częste farbowanie i trwała ondulacja, stosowanie silnych produktów do stylizacji, suszenie włosów gorącym powietrzem i częste stosowanie prostownic są tego przykładem. Wszystkie te niewłaściwie wykonywane czynności powodują uszkodzenia włókien i podrażnienia skóry.
- Wypadanie włosów może być również spowodowane ciasnymi warkoczami, gumkami i ostrymi upięciami.
Zapobieganie wypadaniu włosów
- Wiele osób jest zszokowanych, gdy dowiaduje się, że sposób, w jaki myją i suszą włosy ma wpływ na ich wypadanie. Możesz dowiedzieć się, jak zapobiegać uszkodzeniom włókien i skóry głowy dzięki strategiom, które trycholodzy przekazują swoim pacjentom.
- Problem łysienia może być również spowodowany różnymi okolicznościami zewnętrznymi. Czynniki te obejmują choroby, poród i napięcie. Organizm może silnie reagować na silny stres, zbyt szybko wchodząc w fazę telogenu i nadmiernie tracąc włosy. Podczas łysienia telogenowego, organizm odmawia przyjęcia znacznej ilości włosów. Są to często krótkotrwałe trudności
- Wypadanie włosów może być spowodowane wieloma czynnikami, w tym między innymi chorobą, stresem i niektórymi lekami. W przypadku znacznego wypadania włosów lekarz może zalecić zaprzestanie przyjmowania leku. Niektórych leków nie należy odstawiać gwałtownie, ponieważ może to mieć poważne skutki uboczne.
- Wizyta u trychologa jest niezwykle istotna. Istnieje kilka czynników, które wpływają na wypadanie włosów. Jeśli jesteś dotknięty tym problemem, ocena i konsultacja są kluczowe. Trycholog może określić źródło Twojego problemu i co należy przewidzieć.
Leczenie wypadania włosów
Wypadanie włosów jest częstym zjawiskiem zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Przyczyny wypadania włosów, jak również jego przebieg, są uwarunkowane wieloma zmiennymi.
Co zrobić gdy wypadają włosy?
Pytanie, czy powinieneś odwiedzić specjalistę od włosów, czy trychologa, jest w rzeczywistości jedno. Po badaniu trychologicznym i wywiadzie przeprowadzonym przez trychologa, należy stosować się do jego zaleceń.
WAŻNE!
Możliwe, że używasz produktów drogeryjnych bez pełnej diagnozy trychologicznej, co może być przyczyną większego problemu! Przyczyn takiego stanu rzeczy może być kilka. Kiedy wypadanie włosów jest spowodowane zablokowaniem mieszków włosowych, częste wcieranie produktów przeciw wypadaniu włosów może spowodować jeszcze większą utratę włosów. W takiej sytuacji, blokady w mieszkach włosowych
W wielu sytuacjach konieczna jest regulacja enzymów, które powodują miniaturyzację mieszków włosowych. Wówczas należy zastosować terapię wstrząsową, aby uregulować produkcję enzymów. Każda sytuacja wymaga dokładnej diagnostyki.
Prawidłowa diagnoza wypadania włosów
Ponieważ tak wiele rzeczy może powodować ten problem, trycholog zadaje szereg szczegółowych pytań podczas konsultacji, aby podać rozwiązania na wypadanie włosów. Lekarz musi ustalić, czy problem pojawił się nagle, czy narastał od dłuższego czasu, czy pacjent przyjmuje długotrwałe leki, czy ma alergie, jaką stosuje dietę oraz jaki tryb życia prowadzą.
Trycholog używa specjalnego trichoskopu, aby dokładniej zbadać skórę głowy i włosy, powiększając je 200 razy. Aby zbadać mieszki włosowe, często konieczne jest usunięcie kilku włosów. Bardzo ważne jest, aby zapytać o włosy w innych częściach ciała. Ponieważ wiele czynników może powodować wypadanie włosów, specjalista często zleca dodatkowe badania.
Metody leczenia wypadania włosów
Istnieje kilka przyczyn i różne sposoby leczenia łysienia. Podstawowym założeniem jest to, że “im szybsza reakcja, tym większa możliwość skutecznego leczenia” Powinieneś również dowiedzieć się, co jest przyczyną utraty włosów i jak to naprawić, odwiedzając trychologa.
Sposób na wypadające włosy
Zabiegi, produkty do wcierania i bardziej skuteczne techniki wcierania są stosowane w celu leczenia obszarów wzrostu włosów. W zależności od diagnozy trychologa mogą być podawane doustne witaminy, aż po środki farmaceutyczne, takie jak hormony czy sterydy.
Zabiegi na skórę głowy i włosy
Zastrzyki witaminowe lub peptydowe są przeprowadzane w celu dostarczenia ukierunkowanych, skoncentrowanych składników odżywczych bezpośrednio do komórek włosów. Stosowane są ampułki z witaminami lub peptydami.
Zabiegi mezoterapii tlenowej (infuzji tlenowej) dzięki falom radiowym poprawiają krążenie skóry głowy i dostarczanie składników aktywnych do komórek włosów. W połączeniu z tym zabiegiem stosuje się wcierki do włosów.
Szczotki i grzebienie, które generują światło laserowe mogą wspomagać rozwój włosów. Gadżety te sprawiają, że stają się one grubsze i zdrowsze.
Preparaty trychologiczne do wcierania w skórę głowy
Po doprowadzeniu organizmu do porządku możemy szybko uporać się z włosami i zatrzymać niekorzystny proces. Kluczowe jest pobudzenie wzrostu nowych włókien, zwanych kolejnymi, oraz przerwanie procesu wypadania włosów, który został osłabiony.
Skóra głowy masowana jest preparatami zawierającymi: aminokwasy, peptydy, keratynę, kolagen, enzymy, fitohormony, witaminy, minerały czy minoxidil. Aby substancje te mogły zostać wchłonięte i przetransportowane do brodawki włosa, skóra musi być odpowiednio oczyszczona, dlatego należy ją dokładnie umyć peelingiem i szamponem
Jeżeli wyniki badania krwi i zalecenia endokrynologa lub ginekologa wskazują, że należy uregulować gospodarkę hormonalną,
Sterydy jeśli dany przypadek wymaga
Propecia to lek, który jest stosowany w leczeniu łysienia typu męskiego. Jest to niezwykle popularna opcja dla mężczyzn, którzy cierpią na wypadanie włosów. Propecia, z drugiej strony, jest lekiem na wypadanie włosów u mężczyzn. Hamuje on rozwój łysienia poprzez blokowanie powstawania dihydrotestosteronu (DHT).
Witaminy i mikroelementy
Biotyna, witaminy A, B, C, E, cynk, żelazo
Zobacz również: Witaminy na porost włosów
Sposoby alternatywne
Odmłodzenie uśpionych mieszków włosowych po wielu latach jest trudne. W takich okolicznościach korzystne jest przeszczepienie, czyli przemieszczenie aktywnych mieszków włosowych w miejsce łysiny. W takich sytuacjach niezwykle popularne jest niechirurgiczne zagęszczanie włosów.
Metody leczenia stosowane przez trychologa zależą od stopnia utraty włosów. Aby uzyskać maksymalny rezultat, często konieczne jest zastosowanie kilku terapii.
Jak powstrzymać wypadanie włosów?
Jeśli szukasz najlepszych kosmetyków do włosów w drogerii, polecamy konsultację ze specjalistą, który za pomocą testów dobierze najskuteczniejszą terapię.
Ponieważ łysienie może mieć różne przyczyny, nie można wykluczyć terapii farmakologicznej lub psychologicznej. Zdarza się, że naszym pacjentom odradzamy stosowanie środków antykoncepcyjnych lub powracamy do nich, a my dzięki współpracy z kompetentnymi endokrynologami i psychologami jesteśmy w stanie zapewnić Państwu odpowiednią opiekę i efekty naszego leczenia.
Wypadanie włosów to częsty problem. Jeśli stan ten utrzymuje się dłużej niż sześć tygodni, czas udać się do specjalisty. Działania wewnętrzne (odkrycie źródła i zmiana diety) i zewnętrzne (odpowiednie leczenie) powinny być podejmowane jednocześnie. Żadna tabletka nie zrekompensuje złego jedzenia.
Wypadanie włosów może być spowodowane wieloma różnymi rzeczami, więc sprawdzenie krwi w celu sprawdzenia, czy masz anemię lub niedoczynność tarczycy nie tylko określi, czy masz anemię i/lub nieprawidłowe funkcjonowanie tarczycy, ale także pomoże Ci dowiedzieć się, dlaczego Twoje włosy wypadają. W Twojej diecie powinny znaleźć się ryby, nasiona słonecznika, siemię lniane, surowe warzywa i owoce
Możesz spróbować kuracji drożdżowej. Możesz przygotować napój z ⅛ kostki drożdży piekarskich rozpuszczonych w filiżance wrzącej wody raz dziennie. Szampony i odżywki mogą pomóc, ale ich kontakt ze skórą jest ograniczony, więc samo przestawienie się na inne metody mycia nie rozwiąże problemu. Musisz działać kompleksowo!
Przeczytaj również:
Jak przyspieszyć porost włosów
Lekarz trycholog i dermatolog z międzynarodowym 13 letnim stażem m.in. w Wielkiej Brytanii i Włoszech. Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Swoją wiedzę pogłębia na kongresach i konferencjach medycznych, na których również sama prezentuje prace naukowe.