dieta na wypadanie włosów
Blog Uroda

Dieta na wypadanie włosów – co jeść, aby włosy przestały wypadać?

Wypadanie włosów jest spowodowane wieloma czynnikami, takimi jak poród, brak uwagi, stres, choroby i problemy hormonalne. Okazuje się, że również dieta ma znaczący wpływ na zdrowie włosów. Co zatem należy jeść, aby uniknąć utraty włosów?

Kobiety lubią zadbane, gęste i lśniące włosy. Włosy rosną przez pewien czas, po czym obumierają, wypadają i są zastępowane przez nowe. Wypadanie włosów jest więc naturalnym zjawiskiem, które występuje w fazie spoczynku wzrostu.

Jeśli jednak włosy wypadają w nadmiernych ilościach, może to wskazywać na problem natury cielesnej. Nie zawsze łatwo jest wskazać bezpośrednią przyczynę wypadania włosów, niemniej jednak ważne jest, aby rozważyć wszystkie zmienne, które mogą wchodzić w grę.

Wypadanie włosów – co może być tego przyczyną?

Stan włosów jest w rzeczywistości odzwierciedleniem tego, co dzieje się wewnątrz organizmu. Do utraty włosów dochodzi z różnych powodów, w tym z powodu predyspozycji genetycznych, porodu, zaburzeń autoimmunologicznych, chemioterapii nowotworów i innych zabiegów medycznych, takich jak operacje lub stosowane podczas nich znieczulenie.

Problemy z hormonami i przemianą materii, a także choroby, powinny być leczone przez lekarza specjalistę. Stres i niewłaściwa pielęgnacja skóry głowy również mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie włosów. Choć w dobie suplementów diety może się to wydawać daleko idące, na wypadanie włosów istotny wpływ ma także dieta.

Znaczenie diety na wypadanie włosów

Diety niskokaloryczne, które są stosowane przez osoby odchudzające się na własną rękę, mogą być dość ekstremalne. Niskokaloryczne i bezbiałkowe odżywianie powoduje wiele problemów zdrowotnych, w tym wypadanie włosów. Każda forma głodzenia się może nasilić przerzedzanie się włosów, a w rezultacie nowe włosy nie będą odrastać. 

W celu wzmocnienia włosów konieczne jest spożywanie odpowiedniej ilości witamin z grupy B: ryboflawiny (B2), niacyny (B3), kwasu pantotenowego (B5) i biotyny (B8). Wpływają one na prawidłowy stan skóry i błon śluzowych, a także na rozwój włosów. Omega -kwasy tłuszczowe omega-3 są również korzystne dla zdrowia włosów, ponieważ dostarczają im składników budulcowych do wzrostu.

Dobrym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3 są suplementy oleju rybnego, olej lniany i orzechy włoskie. Biotyna znajduje się w drożdżach piwnych, pełnych ziarnach zbóż, żółtku jaj i wątrobie. Jeśli nie spożywasz wystarczającej ilości biotyny, może wystąpić wypadanie włosów.

Selen (z witaminą E) hamuje proces starzenia się komórek i tkanek, pomagając zachować elastyczność i młody wygląd. Cynk ma wpływ na tworzenie keratyny, podstawowego budulca włosa. Wszystkie te trzy składniki odżywcze, jak również kwasy tłuszczowe omega-3, są silnymi przeciwutleniaczami, które chronią przed wolnymi rodnikami. Niedobór żelaza prowadzi do anemii i wypadania włosów.

Włosy składają się głównie z białka, dlatego jego niedobór w diecie może prowadzić do wypadania włosów. Dobre źródła białka to mięso, drób, ryby, jaja i produkty mleczne.

Wegetarianie również mogą doświadczać wypadania włosów z powodu braku białka w diecie. Ponadto, dieta bogata w cukier i przetworzone produkty spożywcze może przyczyniać się do wypadania włosów. Zdrowa, zrównoważona dieta jest niezbędna dla zachowania dobrego ogólnego stanu zdrowia, a także zdrowych włosów.

Co jeść i pić, aby włosy nie wypadały?

Wypadanie sierści można leczyć poprzez podawanie zwierzęciu odpowiednich składników odżywczych w każdym posiłku. Dieta przeciw wypadaniu włosów musi zawierać odpowiednie ilości witamin z grupy B, zwłaszcza:

Polecamy: ranking tabletek na porost włosów

•  ryboflawinę (witaminę B2), którą znaleźć można w drożdżach, makreli, grzybach, serach, jajkach, cielęcinie, roślinach strączkowych, brokułach oraz mięsie,

•  witaminę B3 (niacynę) występującą w największych ilościach w drożdżach, otrębach pszennych, mięsie, rybach, orzeszkach ziemnych i grzybach,

•  kwas pantotenowy (witamina B5) znajdujący się w mięsie, grzybach, grochu, soi, jajach i brokułach,

•  witaminę B8 (biotynę), którą spożyć można z wątrobą, drożdżami, soją, orzechami włoskimi, orzeszkami ziemnymi, jajkami, kalafiorem i grzybami. Biotyna jest także świetnym składnikiem diety na przyspieszenie wzrostu włosów.

Olej lniany, siemię lniane (należy pamiętać, aby kupować je w postaci całych ziaren i mielić tuż przed spożyciem), olej rzepakowy tłoczony na zimno (stosowany na zimno jako dodatek do gotowych posiłków), orzechy włoskie, a kwasy tłuszczowe omega-3 w największych dawkach można pozyskać z siemienia lnianego.

Dużą zawartość tłuszczów zawierają łosoś, halibut, makrela i sardynki. Witamina E jest również obecna w olejach roślinnych, orzechach i nasionach, a także w kiełkach, ciemnozielonych warzywach (takich jak szpinak) i produktach zbożowych z grubego ziarna.

Cynk znajduje się w kiełkach pszenicy i innych produktach zbożowych, mięsie, roślinach strączkowych, produktach mlecznych i orzechach. Mięso (hemowe – lepiej wchłaniane), fasola (niehemowa – gorzej wchłaniana) i natka pietruszki zawierają żelazo.

Dieta, która nie zawiera wszystkich tych składników, jest niedopuszczalna. Nie należy jednak zapominać: Aby uniknąć wypadania włosów i zachować ich zdrowy wygląd, należy spożywać wystarczającą ilość kalorii – co najmniej równą podstawowemu metabolizmowi (PPM), a najlepiej zgodną z całym metabolizmem (CPM), a także aktywność.

Wszystkie powyższe składniki odżywcze powinny być pozyskiwane z pożywienia. Jeśli nie jesteś w stanie spożywać któregoś z tych składników, porozmawiaj z lekarzem lub dietetykiem o ewentualnej suplementacji. Selen jest pierwiastkiem, który w polskich glebach może nie być spożywany w odpowiednich ilościach. Ponieważ selen jest związkiem chemicznym rzadko występującym w polskich glebach, jego ilość w produktach spożywczych

Dieta na włosy, które wypadają – przykładowy jadłospis

Oto przykład diety przeciw wypadaniu włosów:

śniadanie: komosanka na mleku sojowym z zarodkami pszennymi, pomarańczą, orzechami brazylijskimi posypana nasionami chia oraz świeżo zmielonym siemieniem lnianym.

drugie śniadanie: garść orzechów włoskich i brazylijskich, pomarańcza.

lunch: pomidorowa włoska zupa rybna z grzankami z razowego pieczywa.

obiad: stek wołowy z pieczonymi ziemniakami, sałatką z brokuła, papryki, natki pietruszki skropionej olejem lnianym.

kolacja: sałatka z makrelą wędzoną, jajkiem, ciecierzycą, szpinakiem, sosem z oleju rzepakowego zimno tłoczonego, musztardy, soku z cytryny i odrobiny miodu z grzankami z razowego pieczywa.

Zobacz również:

Locerin

Autor publikacji

Lekarz trycholog i dermatolog z międzynarodowym 13 letnim stażem m.in. w Wielkiej Brytanii i Włoszech. Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Swoją wiedzę pogłębia na kongresach i konferencjach medycznych, na których również sama prezentuje prace naukowe.

Może Cię również zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *