Trądzik torbielowaty to ciężka postać trądziku, która w przypadku niewłaściwego leczenia może prowadzić do powstania szpecących blizn. Jakie działania można podjąć, aby tego uniknąć?
Spis treści (rozwiń)
Co to jest trądzik torbielowaty?
Trądzik torbielowaty to jeden z najtrudniejszych do leczenia rodzajów trądziku, występujący zarówno u nastolatków, jak i u dorosłych. Częściej dotyka mężczyzn niż kobiety, ale może pojawić się w każdym okresie życia. Co jest przyczyną trądziku torbielowatego? Przyczyną tego stanu jest nadprodukcja łoju w gruczołach znajdujących się na skórze.
Można go znaleźć na twarzy, ale także na plecach lub pośladkach. Nadprodukcja łoju powoduje zatkanie gruczołu, co uniemożliwia wydostawanie się łoju i prowadzi do zakażenia. Gdy dochodzi do zakażenia i tworzą się cysty (torbiele) wypełnione ropą – podskórny wykwit jest zdiagnozowany.
Przyczyny powstawania trądziku
Jedną z najczęstszych przyczyn są hormony androgenne, często znane jako trądzik guzkowo-cystowy. Czym dokładnie są hormony androgenne? Innymi słowy, są to męskie hormony płciowe, wśród których największe znaczenie ma testosteron i jego pochodne. Poziom androgenów jest często zaburzony w okresie dojrzewania, w wyniku czego pojawiają się cysty i pryszcze
Trądzik jest wywoływany przez wiele czynników, w tym stres i niewłaściwą dietę. Jednak nawet zmiany w tych aspektach życia nie gwarantują wyleczenia. Skłonność do trądziku torbielowatego może być przekazywana genetycznie. Nie oznacza to jednak, że należy zaniedbywać higienę w miejscach, w których występują torbiele.
Trądzik torbielowaty to poważna choroba skóry, która może powodować blizny na twarzy. Jeśli trądzik torbielowaty nie jest leczony, mogą powstać nieestetyczne blizny. Jakie środki są dostępne, aby tego uniknąć?
Leczenie
W leczeniu trądziku torbielowatego kluczową rolę odgrywa dermatolog. Wizyta u lekarza jest zalecana zwłaszcza wtedy, gdy stosowane przez nas łagodniejsze metody leczenia (np. nadtlenek benzoilu) są nieskuteczne. Po postawieniu diagnozy, specjalista ma do dyspozycji kilka alternatywnych metod leczenia. Antybiotykoterapia z zastosowaniem tetracyklin ma na celu wyeliminowanie bakterii, które powodują trądzik. Osobom uczulonym na tetracykliny często przepisuje się inne antybiotyki, takie jak erytromycyna i klindamycyna. W bardzo ciężkich przypadkach może być przepisana izotretynoina (Accutane).
Polecamy: ranking tabletek na trądzik
Dermatolog może przepisać retinoidy, czyli pochodne witaminy A, które mają działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Retinoidy (najczęściej izotretynoina) są przyjmowane doustnie i zapobiegają namnażaniu się bakterii poprzez hamowanie ich proliferacji. W wyjątkowo ciężkich sytuacjach konieczna jest interwencja chirurgiczna.
Eliminacja blizn po trądziku
Cysty i blizny po wypryskach to częste następstwa leczenia trądziku torbielowatego. Często mają one wklęsły kształt i są bardzo nieestetyczne. Czy jest możliwe pozbycie się tych blizn? Tak, ale będzie to wymagało częstych wizyt u kosmetologa. Laseroterapia, która wykorzystuje zdolność skóry do regeneracji, jest jednym z najskuteczniejsze metody leczenia blizn. Jeśli cierpisz na trądzik torbielowaty, koniecznie udaj się do dermatologa, który przepisze Ci odpowiednie leczenie. Ponadto należy utrzymywać odpowiednią higienę w miejscach, w których tworzą się torbiele, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się bakterii i powstawaniu nowych blizn.
Popularne są również zastrzyki z osocza bogatopłytkowego, choć ich stosowanie jest nieco kontrowersyjne. Korzystne efekty przynosi również karboksyterapia lub terapia radiofrekwencją mikroigłową. Jeśli blizny i trądzik torbielowaty powodują, że czujemy się źle we własnej skórze, możemy rozważyć skorzystanie z usług kosmetologa.
Jak dbać o cerę trądzikową?
Chociaż nie możemy sami stosować środków na trądzik, warto zauważyć, że czysta skóra jest w rzeczywistości lepsza niż jej brak. Czego należy unikać? Jakich kosmetyków najlepiej używać? Przede wszystkim należy unikać wyciskania cyst, ponieważ istnieje ryzyko powrotu infekcji. Aby w pełni wykorzystać możliwości skóry ważne jest, aby używać produktów pielęgnacyjnych odpowiednich dla danego typu skóry.
Osoby o skórze tłustej powinny unikać kosmetyków na bazie oleju i stosować produkty na bazie wody. Ważne jest także, aby przed pójściem spać usunąć cały makijaż i dwa razy dziennie myć twarz delikatnym środkiem oczyszczającym.
Najskuteczniejszą metodą usuwania przebarwień jest stosowanie łagodnego roztworu micelarnego, który nie zaostrzy stanu skóry. Nie ma przeciwwskazań do stosowania kosmetyków; najważniejsze jest unikanie stosowania podkładów, które zatykają pory, oraz nakładania zbyt grubej warstwy produktu. W walce z trądzikiem konieczna jest jednak cierpliwość. Leczenie i ewentualne usuwanie blizn to to długi proces, który wymaga zarówno czasu, jak i wysiłku.
Trądzik torbielowaty jest trudną do leczenia chorobą skóry, ale nie jest to niemożliwe. Z pomocą dermatologa można oczyścić skórę i zmniejszyć widoczność blizn. Właściwa higiena ma zasadnicze znaczenie w zapobieganiu rozprzestrzeniania się bakterii i powstawania nowych blizn. Kosmetyki można również stosować w celu zakrycia należy jednak pamiętać o stosowaniu produktów odpowiednich dla danego typu skóry. Bądź cierpliwy; leczenie i ewentualne usuwanie blizn to długi proces, który wymaga zarówno czasu, jak i wysiłku.
Zobacz:
Royal Skin 500
Nonacne
Zinamax
Trądzik różowaty
Trądzik niemowlęcy
Trądzik hormonalny
Trądzik pospolity
Domowe sposoby na trądzik
Trądzik na plecach
Antybiotyk na trądzik
Trądzik młodzieńczy
Lekarz trycholog i dermatolog z międzynarodowym 13 letnim stażem m.in. w Wielkiej Brytanii i Włoszech. Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Swoją wiedzę pogłębia na kongresach i konferencjach medycznych, na których również sama prezentuje prace naukowe.