Trądzik dotyka nastolatków w okresie dojrzewania i jest stanem zapalnym skóry. Winne są temu hormony, które nadmiernie stymulują gruczoły łojowe. Trądzik leczy się środkami farmakologicznymi i domowymi sposobami. Niezbędna jest także właściwa pielęgnacja oraz odpowiednia dieta.
W okresie dojrzewania zarówno u chłopców, jak i u dziewcząt dochodzi do znacznych zmian hormonalnych. Trądzik młodzieńczy, jeden z efektów tych zmian, charakteryzuje się występowaniem grudek i ropnych krost na twarzy – szczególnie w okolicach podbródka, czoła, policzków i nosa – a także na dekolcie i plecach. Szczytowy wiek występowania choroby to około 15 lat. Zwykle ustępuje samoistnie w ciągu kilku lat.
Trądzik pospolity jest najczęstszym rodzajem trądziku i jest spowodowany nadmierną aktywnością gruczołów łojowych, które natłuszczają skórę. Łój gromadzi się w porach, które zatykają się brudem, potem i martwymi komórkami naskórka.
Spis treści (rozwiń)
Co to jest trądzik młodzieńczy?
Trądzik pojawia się u nastolatków w wyniku zmian zachodzących w hormonach organizmu w okresie dojrzewania. Dochodzi do zwiększonej aktywności gruczołów łojowych i nadprodukcji łoju w wyniku podwyższonego poziomu niektórych steroidów. Powoduje to zablokowanie kanalików odprowadzających wydzielinę, co skutkuje powstawaniem zaskórników, grudek perłowych i guzków.
Inne przyczyny trądziku młodzieńczego to:
- predyspozycje genetyczne,
- nieodpowiednia dieta,
- częste wystawianie skóry na działanie promieni słonecznych,
- nieodpowiednia pielęgnacja i kosmetyki,
- długotrwały stres.
Jak leczyć trądzik młodzieńczy?
Leczenie trądziku u nastolatków powinno być prowadzone pod nadzorem dermatologa. Obejmuje ono modyfikację diety, zmianę nawyków pielęgnacyjnych oraz stosowanie doskonałej codziennej pielęgnacji skóry. Zabiegi dobierane są indywidualnie w zależności od stopnia nasilenia problemu i rodzaju zaobserwowanych zmian skórnych. Leczenie trądziku młodzieńczego jest przedsięwzięciem długoterminowym, wymagającym konsekwencji i wytrwałości.
Polecamy: tabletki na trądzik – ranking
Dla nastolatków cierpiących na trądzik dostępne są leki miejscowe. Leczenie miejscowe obejmuje zarówno leki stosowane miejscowo, jak i doustne. W większości przypadków konieczne jest zastosowanie antybiotyku w celu zmniejszenia stanu zapalnego.
Kosmetyki na trądzik młodzieńczy
Jednym z najważniejszych zagadnień w leczeniu tej choroby są kosmetyki na trądzik młodzieńczy. Nieodpowiednie środki mogą tylko pogorszyć sprawę. Emulsja lub pianka do mycia oraz krem nawilżający są niezbędne w walce z zaskórnikami i pryszczami.
Dobrze jest, gdy w skład preparatów do leczenia trądziku młodzieńczego wchodzą składniki, które nie tylko pielęgnują, ale także leczą, poprawiają i ulepszają wygląd skóry. Szczególnie zalecane są produkty zawierające pantenol i witaminę E, które uspokajają i odbudowują komórki naskórka. Istotne jest również nawilżanie i odbudowa naturalnej warstwy lipidowej za pomocą olejów roślinnych (shea masło, olej z awokado itp.). Codziennie należy obficie stosować krem z filtrem przeciwsłonecznym.
Co młodzież może zrobić, aby sobie pomóc?
– Dwa razy dziennie należy myć twarz delikatnym środkiem oczyszczającym.
– Nie należy mocno szorować skóry.
– Po oczyszczeniu używaj lekkiego kremu nawilżającego.
– Unikać dotykania twarzy.
Dobrym pomysłem jest dodanie do kremu na trądzik dla nastolatków cynku, który działa przeciwzapalnie, kontroluje wydzielanie łoju i przyspiesza gojenie się ran. W preparacie powinien być zawarty wysoki współczynnik ochrony przeciwsłonecznej (SPF).
Dieta przy trądziku młodzieńczym
Zdrowa dieta dla nastolatków z trądzikiem wspomaga proces gojenia, natomiast niektóre produkty spożywcze zaostrzają objawy choroby. Należy unikać wysoko przetworzonych posiłków, fast foodów, nadmiernej ilości cukru oraz pikantnych i bogatych potraw. Do diety należy wprowadzić świeże owoce i warzywa (bogate w cynk), oleje roślinne oraz produkty zbożowe. Należy również zachować prowadzenie dzienniczka żywieniowego, który pomoże ci ustalić, które produkty spożywcze wywołują trądzik i unikać ich.
Zobacz również:
Lekarz trycholog i dermatolog z międzynarodowym 13 letnim stażem m.in. w Wielkiej Brytanii i Włoszech. Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Swoją wiedzę pogłębia na kongresach i konferencjach medycznych, na których również sama prezentuje prace naukowe.