Wiele kobiet postrzega rzęsy jako ważny element urody. Wiele osób nie wie jednak, że w rzeczywistości pełnią one aktywną funkcję dla oka – taką jak ochrona przed kurzem i brudem. Czy wiesz również, że rzęsy rosną na brzegach powiek zazwyczaj w dwóch lub trzech rzędach? Na górnej powiece znajduje się 150-200 rzęs, natomiast na dolnej tylko 50-150. Wreszcie, te na górnej powiece może osiągnąć długość 8 do 12 mm, podczas gdy te na dole 6 do 8 mm zazwyczaj.
Istnieją trzy fazy wzrostu rzęs – anagen, katagen i telogen. Jednak średnia długość życia rzęsy wynosi około 3 – 4 miesięcy, w przeciwieństwie do włosów na głowie. Długość fazy anagen (aktywny wzrost) specjalnie dla rzęs jest 2-3 tygodnie, gdzie komórki wewnątrz mieszków włosowych zasadniczo podzielić szybko stworzyć trzon rzęs widzimy wystające z naszej powieki. Po tym wybuchowym okresie wzrostu rzęs następuje faza “odpoczynku” zwana katagenem, w której niewiele się dzieje w zakresie długości rzęs… ta faza przejściowa zwykle wiąże się z pewnym skurczeniem się samej rzęsy.
W przypadku rzęs faza wzrostu trwa 2-3 tygodnie, po czym przechodzi w telogen, czyli fazę spoczynku. To właśnie wtedy następuje utrata włosów z powodu wypadania, a nie odrastania. Mieszek włosowy nie odpoczywa jednak długo, ponieważ po około 60 dniach wraca z powrotem do fazy wzrostu.
Długość rzęs różni się w zależności od osoby, przy czym średnia wynosi około 60-80% rzęs w fazie aktywnego wzrostu. W ciągu normalnego dnia traci się 1 lub 2 rzęsy, ale jeśli okaże się, że regularnie traci się więcej, to czas na wizytę u dermatologa. Utrata rzęs w kępkach jest również powodem do niepokoju i powinna spotkać się z pomocą medyczną tak szybko, jak to możliwe, aby leczenie mogło być prawidłowo określone i wykonane.
Przyczyny utraty rzęs
Osłabienie mieszków włosowych jest podstawową przyczyną wypadania rzęs, podobnie jak w przypadku włosów na głowie. Na rozwój i wzrost włosów wpływa również wiele czynników. Wśród nich są:
- niewystarczające odżywienie mieszka włosowego – dieta uboga w witaminy,
- mikro i makroelementy
- stan zapalny spowodowany infekcjami, np. zapalenie brzegów powiek czy
- spojówek
- zaburzenia hormonalne, np. choroby tarczycy, okres menopauzy
- choroby o podłożu autoimmunologicznym, np. łysienie plackowate
- przyjmowanie niektórych leków
- chemioterapia
- stres
- ekspozycja na słońce i mróz
Nieprawidłowa pielęgnacja rzęs i zabiegi kosmetyczne to również główne przyczyny wypadania rzęs. Szczególne znaczenie ma tu brak lub zaniechanie demakijażu oczu. Spanie z kosmetykami na oczach powoduje zatkanie wejścia do mieszków włosowych, co prowadzi do dyskomfortu skóry i wypadania rzęs. Niezmyte kosmetyki wywołują mechaniczne uszkodzenia rzęs poprzez ich łamanie.
Sposób usuwania kosmetyków również ma wpływ na zdrowie rzęs. Usuwając kosmetyki miękką ściereczką, nie należy ich nadmiernie pocierać. Po zastosowaniu preparatu do demakijażu należy odczekać chwilę, zanim usuniemy tusz do rzęs za pomocą wacika. Winę za wypadanie rzęs ponosi również zalotka do rzęs. Uszkadza ona i łamie rzęsy poprzez nieskuteczne i częste stosowanie. Zabiegi przedłużania rzęs mogą z czasem wywołać osłabienie rzęs. Nierzadko rzęsy potrzebują odbudowy i stymulacji, aby rosnąć po takim zabiegu.
Jak dbać o rzęsy?
Aby mieć piękne i zdrowe rzęsy, trzeba o nie odpowiednio dbać. Podstawową zasadą jest delikatne obchodzenie się z nimi. Używaj specjalnych płynów do demakijażu oczu, które nie podrażniają skóry. Delikatnie usuwaj makijaż z rzęs za pomocą wacika lub płatka kosmetycznego, poruszając się od nasady rzęs w kierunku końcówki.
Polecamy: ranking odżywek do rzęs oraz ranking odżywek do brwi
Po oczyszczeniu nałóż na rzęsy odżywkę lub serum. Pomoże to je odżywić i wzmocnić. Wybierz dobrej jakości tusz do rzęs, który nie niszczy rzęs. Nie pompuj szczoteczki podczas nakładania tuszu, ponieważ to tylko osłabi rzęsy. Po zakończeniu makijażu, upewnij się, że usunąłeś go przed pójściem do łóżka.
Jeśli masz jakiekolwiek obawy dotyczące swoich rzęs, skonsultuj się z dermatologiem lub okulistą. Będą oni w stanie właściwie ocenić sytuację i zalecić najlepszy sposób leczenia.
Zobacz również:
Specjalista medycyny estetycznej i dermatolog. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego na Wydziale Lekarskim. Prowadzi swoją klinikę w centrum Krakowa.