trądzik hormonalny
Blog Uroda

Trądzik hormonalny – przyczyny, objawy i leczenie

Acne vulgaris, lepiej znany jako trądzik hormonalny, jest rodzajem trądziku. Najczęstszymi ofiarami tego schorzenia są dorosłe kobiety. Układ hormonalny i okresowe wahania hormonów są związane z tym zaburzeniem. Trądzik hormonalny jest zarządzany zarówno za pomocą leków, jak i terapii naturalnych.

Trądzik jest zazwyczaj uważany za problem hormonalny, który pojawia się w okresie dojrzewania. Niestety, przypadki tego schorzenia skóry są coraz częściej wykrywane u osób dorosłych, zwłaszcza u kobiet w wieku od 25 do 35 lat. Trądzik hormonalny to termin używany do opisania tej choroby. Jego leczeniem zajmują się dermatolog i endokrynolog. Uzupełnieniem domowych i naturalnych metod leczenia są

Hormony a trądzik

Nadmierna produkcja sebum jest jedną z najczęstszych przyczyn trądziku hormonalnego. Wzrost lub spadek poziomu hormonów w różnych chorobach układu endokrynologicznego, takich jak zespół anafilaktyczny czy cukrzyca, może powodować zwiększoną aktywność gruczołów łojowych i nadmierne wydzielanie. Przewody odprowadzające wydzielinę na zewnątrz ulegają zatkaniu, a bolesne krosty, grudki

Trądzik jest spowodowany produkcją androgenów (męskich hormonów płciowych), w szczególności testosteronu, dihydrotestosteronu i androstenediolu. Poziom estrogenów może być czasem zbyt wysoki, powodując zmiany trądzikowe. Ich gwałtowne stężenie następuje przed lub w trakcie menopauzy u kobiet. W związku z tym, kobiety po 25 roku życia są najbardziej

Na nadmierne wydzielanie sebum i zaburzenia układu hormonalnego, a także na trądzik hormonalny u dorosłych, mogą mieć wpływ również inne elementy, takie jak genetyka, długotrwały stres, niewłaściwa pielęgnacja skóry, używki oraz dieta.

Objawy trądziku hormonalnego

Trądzik hormonalny ma szeroki zakres objawów, w zależności od tego, jakie hormony wywołały problem. Androgeny tworzą duże i zaognione grudki i zaskórniki na twarzy (czoło, podbródek, linia żuchwy), szyi i plecach. Skóra jest również tłusta i błyszcząca, z niewielką ilością nadżerek, jeśli w ogóle występują.

Estrogeny powodują trądzik na czole, policzkach, nosie i brodzie. Są to swędzące lub swędzące krostki i grudki, które pojawiają się w tym tworze. Ich obecność poprzedzona jest zaczerwienieniem twarzy w wyniku wzrostu naczyń krwionośnych.

Badania hormonalne przy trądziku

Przed rozpoczęciem leczenia konieczne jest wykonanie badań hormonalnych. Zlecenie pochodzi od dermatologa lub endokrynologa. Przeprowadza się je w laboratorium w pierwszy poranek tygodnia. Dla kobiet niedziela jest ważnym dniem cyklu menstruacyjnego. Podczas badania pobierana jest próbka krwi. W następnym dniu roboczym wyniki testu są zazwyczaj

Następujące badania są zalecane dla osób z trądzikiem dorosłych:

  • testosteron całkowity,
  • testosteron wolny,
  • dehydroepiandrosteron (DHEA),
  • hormony tarczycy,
  • prolaktynę,
  • hormon folikulotropowy (FSH),
  • hormon luteotropowy (LH),
  • insulinę.

Jak leczyć trądzik hormonalny?

Hormonalna terapia trądziku jest projektowana specjalnie dla każdego pacjenta. Leczenie jest długotrwałe, często trwa miesiącami. Najczęściej stosowane są roztwory doustne, tabletki na trądzik oraz farmakologiczne leki miejscowe o działaniu miejscowym.

Trądzik może być leczony antybiotykami lub retinoidami (pochodnymi witaminy A). Oba te leki są dość silne, więc muszą być przyjmowane pod nadzorem lekarza. Niekiedy do planu leczenia dodaje się tabletki antykoncepcyjne. Funkcja układu hormonalnego jest równoważona przez hormony na trądzik.

Jeśli nie zadbasz o skórę podczas stosowania leków hormonalnych na trądzik, będą one nieskuteczne. Osoby walczące z tą przypadłością powinny stosować kosmetyki stworzone z myślą o cerze trądzikowej, które nie zawierają etanolu. Po umyciu twarzy należy nałożyć krem nawilżający. Należy regularnie usuwać nadmiar sebum i złuszczony naskórek, aby poprawić stan skóry

Dieta na trądzik hormonalny

Na wygląd skóry istotny wpływ może mieć dieta. Osobom z trądzikiem hormonalnym zaleca się pokarmy bogate w witaminy i składniki odżywcze, które wspomagają regenerację naskórka. W jadłospisie powinny znaleźć się również suplementy witaminy A, E, C oraz z grupy B. Nie należy spożywać przetworzonych posiłków, fast foodów, ostrych przypraw oraz żywności o wysokim indeksie glikemicznym.

Zobacz:

Opinie Royal Skin 500

Opinie Nonacne

Opinie Zinamax

Autor publikacji

Lekarz trycholog i dermatolog z międzynarodowym 13 letnim stażem m.in. w Wielkiej Brytanii i Włoszech. Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Swoją wiedzę pogłębia na kongresach i konferencjach medycznych, na których również sama prezentuje prace naukowe.

Może Cię również zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *