trądzik na plecach
Blog Uroda Zdrowie

Trądzik na plecach – Jakie są przyczyny jego powstawania? Zapobieganie i leczenie

Trądzik to uporczywa choroba skóry, która dotyka przede wszystkim młodych ludzi. Może dotknąć każdego, ale najczęściej występuje u nastolatków. Nieestetyczne wykwity pojawiają się na policzkach, podbródkach, czole i innych obszarach ciała. U niektórych osób trądzik może rozwinąć się na plecach. Zmiany mogą być niekomfortowe lub powodować powstawanie blizn, dlatego ważne jest, aby leczyć trądzik na czas. Co więc powoduje trądzik na plecach i jak się go pozbyć?

Trądzik występuje, gdy pory zatykają się łojem i keratyną, odblokowanie ich lub usunięcie jest trudne: prowadzi to do stanu zapalnego i pojawienia się plam. Jeśli zatkany por znajduje się głęboko w skórze, może powstać cysta. Jeśli substancja produkowana przez gruczoły łojowe (sebum) jest wystawiona na działanie powietrza, twardnieje i tworzy zaskórniki.

Obecność mikroorganizmów, takich jak bakterie, jeszcze bardziej komplikuje ten proces, dlatego pojawiają się poważne zmiany zapalne, którym towarzyszy zaczerwienienie i obrzęk. Skóra może również ulec zakażeniu w postaci różnego rodzaju zapaleń skóry lub czyraki.

Trądzik na plecach powstaje najczęściej w wyniku zmian hormonalnych, stresu i złej diety – czyli wszystkich tych czynników, które prowadzą do nadmiernego wydzielania sebum i wzmożonej aktywności gruczołów łojowych. Trądzik często pojawia się w okresie dojrzewania, ponieważ to właśnie w tym czasie w organizmie zachodzą duże zmiany hormonalne.

Przyczyny powstawania pryszczy u osób z trądzikiem pleców są takie same jak te, które obserwuje się w przypadku innych rodzajów wyprysków. Główną przyczyną jest zazwyczaj brak równowagi hormonalnej, choć nie jest to jedyny powód. Stres, złe nawyki żywieniowe oraz niewłaściwa pielęgnacja skóry przyczyniają się do powstawania blizn potrądzikowych. Pielęgnacja skóry jest ważnym elementem pielęgnacji wyprysków.

Trądzik na plecach jest spowodowany kilkoma czynnikami

Trądzik dotyka miliony ludzi na całym świecie. Trądzik dotyka zarówno dzieci, jak i dorosłych, choć częściej występuje u ludzi młodych. Przyczyny powstawania pryszczy są złożone, więc określenie jednoznacznej przyczyny jest trudne. Wiadomo, że dla niektórych osób trądzik może być uporczywą chorobą, powodującą znaczny dyskomfort i cierpienie psychiczne.

Czy masz do czynienia z łagodnym, umiarkowanym lub ciężkim trądzikiem, istnieje kilka rzeczy, które możesz spróbować. Możesz wykorzystać domowe sposoby leczenia lub odpowiednie kosmetyki, aby wyleczyć trądzik. Trądzik pleców jest najtrudniejszą formą skazy, ponieważ plamy znajdują się w trudno dostępnych miejscach i powodują dyskomfort. Może również pozostawić po sobie blizny lub wżery.

W celu wyleczenia pryszczy, ważne jest, aby zrozumieć przyczyny ich pojawienia się. W wielu przypadkach, trądzik może być znakiem, że twoje ciało potrzebuje więcej składników odżywczych i oczyszczonej wody. Po oczyszczeniu skóry przez oczyszczenie systemu, trądzik będzie prawdopodobnie zanikać lub przynajmniej poprawić znacznie.

Trądzik na plecach i ramionach jest spowodowany tymi samymi czynnikami, co inne rodzaje tej choroby. Większość cierpiących to nastolatki lub osoby dorosłe z problemami hormonalnymi w wieku dojrzałym. Zmiany w zachowaniu, takie jak zła dieta i nadmierny stres, również mogą sprzyjać powstawaniu tego typu zmian. Uzależnienia i niewłaściwa pielęgnacja skóry nie pomagają. Trądzik na plecach to znacznie trudniejsze do usunięcia niż pryszcze na innych częściach ciała. Aby pozbyć się trądziku z powrotem, można użyć wielu leków i kremów, które pomagają skórze odzyskać.

Trądzik jest częstym zaburzeniem skóry, które występuje, gdy mieszki włosowe i gruczoły łojowe stają się zatkane martwymi komórkami i wydzielinami olejowymi (sebum).

Jak wygląda trądzik na plecach?

Zmiany na plecach są podobne do torbieli, które są osadzone głęboko pod powierzchnią skóry. Mogą być wypełnione materiałem ropnym, który odczuwany jest jako dyskomfort. Cysty są trudne do wyciśnięcia, ponieważ są odporne na ten rodzaj terapii. Pozbycie się ich może wymagać pomocy osób trzecich, gdyż ich położenie jest szczególne .

Same zmiany są zwykle wielkości główki od szpilki, ale mają tendencję do rozprzestrzeniania się w czasie. Czasami trudno jest do nich dotrzeć lub je zauważyć. Jeśli cierpisz na trądzik na plecach, dbaj o swoją skórę i staraj się unikać dalszego zakażenia – na przykład poprzez noszenie obcisłych ubrań, które nie podrażniają dotkniętych obszarów.

Trądzik na plecach – jak leczyć zmiany o takim charakterze?

Trądzik na plecach i dekolcie czy plamy na ramionach można usunąć domowymi sposobami lub preparatami doraźnymi. W ciężkich sytuacjach, gdy stan przechodzi w stan zapalny, dermatolog przepisze silniejsze leki o działaniu miejscowym lub antybiotyki. Możliwe, że np. endokrynolog zaleci dodatkowe badania, aby ustalić, czy pacjent ma problemy hormonalne.

Polecamy: najlepsze tabletki na trądzik

Jak zapobiec pojawianiu się zmian potrądzikowych na plecach?

Ludzie, którzy mają trądzik pleców musi zmodyfikować swoją dietę i unikać narażania skóry na szkodliwe wpływy zewnętrzne. Oznacza to unikanie długotrwałego przebywania na słońcu, ponieważ promienie mogą powodować wysyp pryszczy i podrażniać już istniejące. Dobrym pomysłem jest również rzucenie palenia i codzienne utrzymywanie skóry w czystości. Kosmetyki przeznaczone do tego celu muszą być specjalnie ukierunkowane.

Kosmetyki Derma są szczególnie korzystne w leczeniu skóry problematycznej. Są one zatwierdzone przez różne organy, a ich skład jest całkowicie naturalny. Nie zawierają żadnych sztucznych barwników. Są niekomedogenne, co oznacza, że nie uczulają i nie podrażniają skóry. Mogą być stosowane nawet w trakcie leczenia dermatologicznego.

W aptekach można znaleźć nie tylko pianki oczyszczające, ale również balsamy nawilżające i matujące. Zawierają one unikalny kompleks cynku, który oczyszcza skórę, a jednocześnie łagodzi podrażnienia. Szczególnie balsam do ciała jest polecany do pielęgnacji skóry problematycznej, ponieważ zawiera pantenol, który ma działanie lecznicze.

Sprawdź:

Royal Skin 500 opinie

Nonacne opinie

Zinamax opinie

Trądzik torbielowaty

Autor publikacji

Lekarz trycholog i dermatolog z międzynarodowym 13 letnim stażem m.in. w Wielkiej Brytanii i Włoszech. Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Swoją wiedzę pogłębia na kongresach i konferencjach medycznych, na których również sama prezentuje prace naukowe.

Może Cię również zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *