trądzik niemowlęcy
Blog Uroda

Trądzik niemowlęcy, noworodkowy i rumień – co musisz wiedzieć

Trądzik u niemowląt jest częstym i niedostatecznie zdiagnozowanym problemem. Trądzik u noworodków, trądzik noworodkowy, rumień noworodkowy to tylko kilka przykładów problemów skórnych, które mogą wystąpić w okresie niemowlęcym. Czym dokładnie jest rumień noworodkowy, trądzik niemowlęcy i trądzik niemowlęcy? Czy jest się czym przejmować?

Trądzik niemowlęcy i noworodkowy – co to jest

Trądzik, który najbardziej popularny jest w okresie dojrzewania, może pojawić się u najmłodszych. Choroba dotyka około siedmiu procent najmłodszych dzieci, zanim osiągną one wiek 12 lat. Trądzik noworodkowy i niemowlęcy to terminy używane w odniesieniu do trądziku, który dotyka odpowiednio noworodków i niemowląt.

Trądzik niemowlęcy i noworodkowy – kiedy się pojawia

U około 20% noworodków rozwija się trądzik noworodkowy. Zmiany pojawiają się zazwyczaj między 3 a 4 tygodniem po urodzeniu, choć mogą pojawić się już po urodzeniu. Trądzik niemowlęcy odnosi się do trądziku, który pojawia się w 5. tygodniu do 12. miesiąca życia. Chłopcy są bardziej podatni zarówno na trądzik niemowlęcy, jak i noworodkowy.

Trądzik noworodkowy – objawy

Najczęstszymi objawami trądziku noworodkowego są:

• zaskórniki;

• krostki;

• grudki.

Twarz maluchów jest często przebudowywana, szczególnie na policzkach, podbródkach i powiekach. U noworodków trądzik pojawia się na szyi, raz na jakiś czas na klatce piersiowej i skórze głowy. Niektóre maluchy mają tylko jeden zaskórnik.

Trądzik noworodkowy – przyczyny

Pod wpływem hormonów (androgenów) pochodzących od matki i dziecka dochodzi do zmian trądzikowych u noworodków. Noworodki i niemowlęta mają również do czynienia ze zwiększoną produkcją sebum. Jest to naturalny proces, który zanika po ukończeniu 6 miesięcy. Debata na temat przyczyn trądziku noworodkowego jest wciąż otwarta. Inne czynniki są również uważane za czynniki pogarszające

Trądzik noworodkowy – rozpoznanie

Aby zdiagnozować trądzik noworodkowy, lekarz musi wykluczyć inne schorzenia skóry, które mogą ujawnić się u noworodka w tym okresie rozwoju. To tylko kilka przykładów:

• potówki;

• prosaki;

• dziecięce łojotokowe zapalenie skóry;

• rumień noworodków (piszemy o nim poniżej).

Stosowanie leków, zwłaszcza u noworodka lub w okresie ciąży i karmienia piersią, również może wywoływać zmiany skórne (u dziecka lub matki). Nadmierne dbanie o zdrową skórę za pomocą oliwek, olejków i balsamów jest odpowiedzialne za coraz częstsze problemy dermatologiczne u niemowląt.

Trądzik noworodkowy – leczenie

Większość trądziku noworodkowego zanika samoistnie w ciągu sześciu do dwunastu tygodni i nie wymaga leczenia. W niezwykle rzadkich przypadkach lekarz może przepisać łagodny krem leczniczy lub maść o właściwościach przeciwtrądzikowych, jeśli zajdzie taka potrzeba. Mimo że takie leki są dostępne bez recepty, nie jest dobrym pomysłem samoleczenie, ponieważ silne leki mogą podrażnić skórę.

Polecamy: tabletki na trądzik – ranking i opinie

Trądzik noworodkowy a trądzik niemowlęcy

Trądzik u niemowląt jest cięższym i rzadszym rodzajem trądziku niż trądzik noworodkowy. Większość problemów skórnych ustępuje po ukończeniu pierwszego roku życia. Jednak czasami można je zaobserwować u dzieci już w wieku 4 lub 5 lat. Trądzik niemowlęcy stwarza możliwość pojawienia się kolejnych plam w późniejszym czasie.

Trądzik niemowlęcy – objawy

Guzki na twarzy niemowlęcia występują zazwyczaj na policzkach, rzadziej na szyi, dekolcie i plecach. Są to:

• zaskórniki;

• grudki;

• krostki.

Mogą pojawić się także:

• guzki;

• cysty;

• zmiany naciekowe.

Blizny mogą pozostać po ustąpieniu trądziku niemowlęcego w cięższych przypadkach.

Trądzik niemowlęcy – diagnoza i co dalej

Z rozpoznaniem trądziku niemowlęcego u dziecka wiąże się konieczność przeprowadzenia pełnego badania, niekiedy obejmującego również badania endokrynologiczne. Jest to konieczne, aby wykluczyć nieprawidłowości hormonalne związane z wczesnym dojrzewaniem płciowym.

Trądzik niemowlęcy – czym smarować trądzik niemowlęcy

Głównym sposobem leczenia trądziku niemowlęcego jest miejscowe stosowanie leków przeciwtrądzikowych (także tych, które zawierają antybiotyki). Co jeszcze można zrobić na trądzik niemowlęcy, poza lekami miejscowymi? Czasami lekarz musi zastosować szeroką antybiotykoterapię. Przypadki wymagające specjalistycznej wiedzy dermatologicznej powinny trafić do dermatologa.

Rumień noworodkowy – co to jest

Rumień noworodkowy, inaczej rumień toksyczny noworodków, jest tajemniczą przypadłością, która dotyka około 50% wszystkich noworodków. Występuje on u około połowy wszystkich noworodków urodzonych o czasie. Rumień noworodkowy może być stwierdzany u 5% dzieci od urodzenia.

Rumień noworodkowy – objawy

Przyczyny i objawy rumienia noworodkowego są zróżnicowane, w zależności od rodzaju zmiany.

• zmiany obrzękowe (przypominają one bąble pokrzywkowe);

• plamy rumieniowe;

• grudki;

• krostki.

Choroba Nipah może dotknąć każdą grupę wiekową, ale najbardziej podatne są noworodki. Na tułowiu, twarzy, rękach i nogach noworodka mogą pojawić się owrzodzenia. Utrzymują się one przez pewien czas, po czym całkowicie znikają. Zazwyczaj ustępują całkowicie w ciągu tygodnia.

Rumień noworodkowy – leczenie

Choroba ta nie jest powodem do niepokoju. Zwykle ma umiarkowany przebieg i nie wymaga leczenia.

Zobacz:

Royal Skin 500 cena

Nonacne

Zinamax

Autor publikacji

Lekarz trycholog i dermatolog z międzynarodowym 13 letnim stażem m.in. w Wielkiej Brytanii i Włoszech. Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Swoją wiedzę pogłębia na kongresach i konferencjach medycznych, na których również sama prezentuje prace naukowe.

Może Cię również zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *