tabletki antykoncepcyjne piersi
Blog Uroda

Tabletki antykoncepcyjne: Czy powodują powiększenie piersi?

Powiększenie piersi lub wzrost piersi występuje często u kobiet stosujących tabletki antykoncepcyjne.

To działanie niepożądane doustnych środków antykoncepcyjnych jest spowodowane obecnością syntetycznych hormonów w pigułkach. Hormony te, progestyna i estrogen, pobudzają i zwiększają produkcję prolaktyny – hormonu, który stymuluje wytwarzanie mleka u kobiet karmiących piersią, a także laktogenezę, czyli zwiększoną objętość gruczołów sutkowych w celu wytwarzania większej ilości mleka w czasie ciąży.

Wraz z tymi zmianami hormonalnymi, podczas przyjmowania pigułek zachodzą również wszystkie inne zmiany fizyczne, które są związane z ciążą. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tym, w jaki sposób tabletki antykoncepcyjne powodują powiększenie piersi.

W jaki sposób tabletki antykoncepcyjne powodują powiększenie piersi?

Powiększenie piersi lub wzrost piersi jest spowodowane zwiększeniem produkcji hormonu progesteronu, który znajduje się w tabletkach antykoncepcyjnych.

Progesteron jest hormonem żeńskim, który jest odpowiedzialny za powiększenie piersi, zmiany w macicy i inne zmiany w układzie rozrodczym. Zmiany te są podobne do tych, które zachodzą w czasie ciąży, w tym zwiększenie rozmiaru piersi. Rozmiar i wzrost piersi są uwarunkowane genetycznie.

Zobacz również: ranking tabletek na powiększenie piersi

Tkanka piersi zwiększa swój rozmiar i liczbę komórek w okresie dojrzewania. Każdy inny wzrost piersi w wieku dorosłym jest spowodowany zwiększeniem liczby komórek piersi.

Codzienne przyjmowanie syntetycznych estrogenów i progesteronu zawartych w pigułkach antykoncepcyjnych powoduje wzrost liczby komórek piersi. To właśnie prowadzi do powiększenia piersi.

Wzrost stężenia hormonu prolaktyny odpowiedzialnego za powiększenie piersi

Powiększenie piersi wywołane przez doustne tabletki antykoncepcyjne

Powiększenie piersi wywołane przez doustne tabletki antykoncepcyjne jest spowodowane zwiększonym poziomem prolaktyny. Zawarte w pigułkach syntetyczne estrogeny i progesteron powodują, że przysadka mózgowa wytwarza więcej prolaktyny.

Wzrost stężenia tego hormonu we krwi stymuluje gruczoły sutkowe do produkcji mleka. Proces ten nazywany jest laktogenezą i występuje u kobiet karmiących piersią oraz u kobiet przyjmujących tabletki antykoncepcyjne. Powiększeniu piersi w wyniku laktogenezy towarzyszy zwiększenie rozmiaru piersi, grubości i wrażliwości brodawek sutkowych.

Zmiany te występują również u kobiet, które nie karmią piersią. Inne zmiany fizyczne obejmują obrzęk brzucha i ogólne zwiększenie ilości tkanki tłuszczowej.

Inne zmiany fizyczne wywołane przez tabletki antykoncepcyjne

  • Rozrost i pogrubienie macicy: Macica powiększa się, aby przygotować się na rozwój płodu w przypadku zajścia w ciążę. Inaczej jest w przypadku doustnych środków antykoncepcyjnych, gdzie macica pogrubia się, aby pomieścić rosnącą liczbę komórek piersi.
  • Obrzęk i zwiększona wrażliwość sutków: Zwiększona ilość prolaktyny we krwi stymuluje nerwy w sutkach, zwiększając ich wrażliwość. Obrzęk i zwiększona wrażliwość są zwykle przejściowe i ustępują po zaprzestaniu stosowania tabletek antykoncepcyjnych.
  • Obrzęk brzucha: Zwiększenie rozmiaru brzucha jest spowodowane powiększeniem macicy. Zdarza się to u kobiet w ciąży oraz u kobiet przyjmujących doustne środki antykoncepcyjne.
  • Przyrost masy ciała: Podczas stosowania doustnych środków antykoncepcyjnych typowe jest zwiększenie ilości tkanki tłuszczowej w organizmie oraz zwiększenie apetytu. Przyrost masy ciała podczas stosowania doustnych środków antykoncepcyjnych jest wynikiem zwiększonego stężenia estrogenów i progesteronu w organizmie.
  • Zwiększone libido: Kobiety odczuwają zwiększony popęd seksualny podczas stosowania doustnych środków antykoncepcyjnych.
  • Wzrost owłosienia na twarzy, klatce piersiowej, brzuchu i plecach: Wzrost tych mieszków włosowych jest związany ze zwiększeniem stężenia prolaktyny.

Powiększanie piersi nie jest trwałe

powiększanie biustu

Zmiany w wielkości i składzie piersi spowodowane przyjmowaniem doustnych środków antykoncepcyjnych nie są trwałe. Po zaprzestaniu przyjmowania pigułek możliwy jest powrót do normalnego stanu.

Chociaż liczba komórek piersi wzrasta, komórki te nie powiększają się na stałe. – Należy również zauważyć, że u niektórych kobiet zmniejszenie piersi jest skutkiem ubocznym stosowania niektórych rodzajów doustnych środków antykoncepcyjnych.

Dzieje się tak, gdy wysoki poziom prolaktyny zmniejsza produkcję estrogenu. Ponieważ estrogen jest odpowiedzialny za wzrost tkanki piersi, może dojść do ich zmniejszenia.

– Zmniejszenie piersi jest zwykle mniejsze niż jeden rozmiar miseczki. Jeśli jednak dojdzie do znacznego zmniejszenia piersi, być może trzeba będzie wybrać inny rodzaj antykoncepcji.

– Powiększenie piersi spowodowane przez doustne środki antykoncepcyjne jest często powodem do niepokoju dla kobiet, które przyjmują tabletki antykoncepcyjne i rozważają operację powiększenia piersi. Dobra wiadomość jest taka, że powiększenie piersi spowodowane stosowaniem doustnych środków antykoncepcyjnych jest tymczasowe i odwracalne.

– Jeśli rozważasz wszczepienie implantów piersi, być może warto odczekać 7-8 tygodni po zaprzestaniu przyjmowania doustnych środków antykoncepcyjnych. Pozwoli to upewnić się, że powiększenie piersi spowodowane stosowaniem doustnych środków antykoncepcyjnych jest całkowicie odwracalne.

Jak długo trwa powiększenie piersi spowodowane stosowaniem tabletek antykoncepcyjnych?

tabletki antykoncepcyjne na powiększenie piersi

Powiększenie piersi spowodowane stosowaniem doustnych środków antykoncepcyjnych trwa tak długo, jak długo przyjmujesz te tabletki. Po zaprzestaniu ich przyjmowania piersi powrócą do normalnego rozmiaru.

Możliwe jest jednak, że w przypadku długotrwałego przyjmowania tabletek mogą wystąpić trwałe zmiany.

– Jeśli rozważasz wszczepienie implantów piersi, powinnaś poczekać, aż wzrost piersi spowodowany stosowaniem doustnych środków antykoncepcyjnych całkowicie zaniknie. Nie ma dokładnych ram czasowych określających, kiedy wzrost piersi spowodowany stosowaniem tabletek powinien ustąpić, ale zazwyczaj następuje to po 6-8 tygodniach stosowania tabletek.

– Doustne środki antykoncepcyjne powodują znaczne powiększenie piersi u większości kobiet, ale nie u wszystkich. Jeśli przyjmujesz doustne środki antykoncepcyjne i zauważyłaś minimalny wzrost piersi, możesz rozważyć operację powiększenia piersi. – Należy pamiętać, że istnieje niewielkie prawdopodobieństwo, że implanty piersiowe zwiększą wzrost piersi, ale tylko tymczasowo.

Wnioski

Powiększenie piersi spowodowane stosowaniem tabletek antykoncepcyjnych jest normalną reakcją na syntetyczne hormony żeńskie zawarte w tabletkach.

– Powiększenie piersi spowodowane stosowaniem doustnych środków antykoncepcyjnych jest zwykle przejściowe i odwracalne. Jednak długotrwałe stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych może spowodować trwałe powiększenie piersi.

– Najlepszym sposobem uniknięcia powiększenia piersi spowodowanego stosowaniem doustnych środków antykoncepcyjnych jest znalezienie niehormonalnej metody kontroli urodzeń. Jeśli przyjmujesz tabletki antykoncepcyjne i zauważyłaś znaczny wzrost piersi, porozmawiaj z lekarzem. Pomoże Ci on określić rodzaj tabletek, które powodują najmniejsze powiększenie piersi.

Możesz także rozważyć zastosowanie niehormonalnej kontroli urodzeń, takiej jak miedziana wkładka wewnątrzmaciczna (IUD) lub metoda oparta na świadomości płodności.

Polecamy:

BoomBreast opinie
ProBreast Plus opinie
Booups opinie

Autor publikacji

Specjalista medycyny estetycznej i dermatolog. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego na Wydziale Lekarskim. Prowadzi swoją klinikę w centrum Krakowa.

Może Cię również zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *