Każdy, kto próbował schudnąć, zna ten stan – podekscytowanie nowym celem, zapał i silne dążenie. Warto zawczasu wiedzieć, jak rozpocząć odchudzanie, aby go nie zaprzepaścić. Zebraliśmy dla Ciebie sześć zasad, które warto wziąć pod uwagę, rozpoczynając walkę z otyłością.
Spis treści (rozwiń)
Idealna pora na odchudzanie
Wybór odpowiedniego momentu na rozpoczęcie odchudzania to połowa sukcesu. Warto zaznaczyć, że przewlekły stres i brak snu nie sprzyjają odchudzaniu. Hormon kortyzol, który uwalnia się w sytuacjach stresowych, pobudza apetyt na słodycze i tłuste potrawy, a także skłonność do gromadzenia tkanki tłuszczowej w środkowej części ciała. Przygotuj się do utraty wagi poprzez wyeliminowanie przewlekłego stresu, a także zadbaj o odpowiednią ilość snu.
Najzdrowszym sposobem na schudnięcie jest powolne rozpoczynanie i stopniowe zwiększanie ilości spożywanych kalorii. Z kolei rozpoczęcie diety w nieodpowiednim momencie zwiększa ryzyko porzucenia nowej rutyny. Należy również pamiętać, że każde kolejne niepowodzenie w odchudzaniu zwiększa tempo metabolizmu i zwiększa szanse na wystąpienie efektu jo-jo.
Odchudzanie i realne cele
Najważniejsze jest, aby nie stawiać sobie nierealistycznych celów podczas próby schudnięcia. Podziel cały proces na części i uczyń każdą z nich krokiem do osiągnięcia ostatecznego celu. Motywacja będzie większa, podobnie jak kontrola utraty wagi, jeśli cały proces podzielisz na etapy, a nie zwieńczysz go jednym finałem.
Różnica między prawdziwą a fałszywą dietą polega na tygodniowym limicie 1 kg. Należy również pamiętać, że nie można tracić więcej niż 1 kg tygodniowo, aby redukcja wagi była zdrowa i trwała. Jeśli nie osiągasz więcej, ale masz problemy z utrzymaniem wagi – prawdopodobnie nadszedł czas na zmianę diety.
Polecamy: skuteczne tabletki na odchudzanie – ranking
Próbując schudnąć, staraj się wybrać zdrowy i zrównoważony plan żywieniowy. Pomoże Ci to łatwo kontrolować spożycie pokarmów, minimalizując emocjonalne objadanie się.
Nie zawsze jest prawdą, że waga jest najlepszym wskaźnikiem osiągnięć. Podczas ćwiczeń budujemy mięśnie, które mają mniejszą objętość niż nasza masa tłuszczowa. Pomiary obwodu ciała będą dla nas bardziej znaczące niż cyfry na wadze.
Innym wyborem jest waga do pomiaru składu ciała, która może być używana do mierzenia różnych proporcji masy ciała, tkanki tłuszczowej i kondycji fizycznej.
Odchudzanie – metoda małych zmian
Na początku dobrze jest unikać drastycznych zmian i wprowadzania nierealistycznych planów. Dobrym podejściem jest podejmowanie skromnych kroków. Zmiana nawyków będzie mniej stresująca, jeśli będzie wprowadzana stopniowo.
Na początku można schudnąć, regulując swoją dietę. Możemy po prostu zacząć jeść więcej warzyw lub ograniczyć słodycze, jeśli najpierw je ograniczymy. Każdy nabyty “nawyk” będzie przybliżał nas do celu i przygotowywał do bezstresowego odchudzania. Gdy nie czujemy się na siłach, by poddać się diecie odchudzającej lub po prostu nie mamy czasu na gotowanie, możemy po prostu wybierać zdrowszą żywność z sklepów.
Odpowiednia dieta
Wszyscy jesteśmy różni i każdy z nas ma inne wymagania, dlatego na początku należy unikać popularnych diet cud i ogólnych planów żywieniowych dostępnych w Internecie. Nie przyniosą one pożądanych korzyści, a jeśli nawet, to nie na długo lub kosztem Twojego zdrowia.
Zdrowa dieta na odchudzanie to taka, która jest idealnie dopasowana do naszych wymagań i preferencji. Musi dostarczać wszystkich niezbędnych dla zdrowia składników odżywczych, a także uwzględniać nasze upodobania smakowe i przyzwyczajenia, które pomogą nam uniknąć stresu . Niezwykle ważne jest dobranie odpowiedniej zawartości kalorii w diecie.
Zbyt łatwo możemy zachęcić się dietą o niskim bilansie energetycznym. Z drugiej strony, może to mieć odwrotny skutek. Organizm w obawie przed przyszłymi ograniczeniami magazynuje każde możliwe źródło energii w postaci tkanki tłuszczowej, aby zapobiec dodatkowym ograniczeniom. Dlatego kaloryczność posiłków należy zmniejszać stopniowo, a deficyt energetyczny określać indywidualnie.
Odchudzanie to nie tylko aktywność fizyczna i zbilansowana dieta. Ważne jest również zadbanie o naszą psychikę, gdyż może ona stanowić istotną barierę w osiągnięciu pożądanych rezultatów.
Zmiana myślenia o diecie
Zanim zaczniemy się odchudzać, musimy najpierw zmienić nasze myślenie na ten temat. Dieta jest powszechnie postrzegana jako cierpienie, które trzeba znosić z zaciśniętymi zębami przez dłuższy czas – co nie jest prawdą. Wtedy najpełniej zrozumiemy ten proces i przejdziemy przez niego świadomie i bez zbędnego wysiłku.
Ćwiczenia fizyczne
Ćwiczenia fizyczne są najlepszą dostępną techniką redukcji wagi. Aktywność fizyczna pomoże nam zachować zdrowie i sprawność fizyczną, a także poprawić wygląd i metabolizm. Dzięki ćwiczeniom fizycznym zadbamy o nasze dobre samopoczucie.
Sesje cardio, które są wykonywane przez określony czas (co najmniej 30 minut) z umiarkowaną intensywnością, to najskuteczniejsze metody spalania tłuszczu. Wykorzystują one przede wszystkim układ oddechowy i krwionośny oraz zwiększają wytrzymałość całego organizmu.
Ponieważ zrzucenie zbędnych kilogramów nie jest łatwe, ważne jest, aby dietę zaplanować w sposób przemyślany, aby nie zmarnować pierwszego entuzjazmu. Drogę do celu można podzielić na mniejsze etapy, co wiąże się z planowaniem i wyborem idealnej dla siebie strategii.
Zobacz:
BurnBooster
Moringa Actives
NuviaLab Keto
Specjalista zdrowia publicznego i dietetyki. Absolwent Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Autor licznych publikacji z zakresu promocji zdrowego stylu życia, ochrony zdrowia i dietetyki.