Czy pościć bez śniadania? Co powinienem jeść, by mieć energię na początek dnia i dłużej zachować sytość? Czy śniadanie oparte na białku i tłuszczach to moda czy zdrowy wymóg? Przyjrzyjmy się, co jeść na śniadanie podczas diety.
Spis treści (rozwiń)
Kilka zasad dotyczących śniadania i odchudzania
Najważniejszą rzeczą w odchudzaniu jest stworzenie deficytu kalorycznego. Aby uzyskać dostęp do rezerw tłuszczowych, musimy jeść mniej, niż nasz organizm potrzebuje w ciągu dnia. Deficyt kaloryczny określa się za pomocą kalkulatorów podstawowej i całkowitej przemiany materii. Początkowy deficyt kaloryczny jest zwykle obliczany na 300-500 kcal i tyle też wynosi dzienne spożycie kalorii.
Polecamy: tabletki na odchudzanie
Aby stracić jeden kilogram, organizm potrzebuje 7000 kcal. Nie jest więc prawdą, że jeśli pominiesz śniadanie, to schudniesz. Równie dobrze możesz codziennie jeść duże śniadanie i ograniczać porcje obiadowe, kolacyjne lub lunchowe, a jednocześnie utrzymywać deficyt kaloryczny, dzięki czemu schudniesz.
Kiedy jeść śniadanie?
Ogólną zasadą jest spożywanie śniadania 30 minut po przebudzeniu, następnie w cyklu 2,5-4-godzinnym, w zależności od codziennej rutyny, oraz kolacji 2-3 godziny przed snem. Nie jest konieczne jedzenie śniadania bezpośrednio po przebudzeniu. Z drugiej strony, nie jest dobrym pomysłem zwlekanie zbyt długo.
Pracownicy pracujący w nocy powinni stosować się do poniższych wytycznych dotyczących odżywiania. Śniadanie będzie posiłkiem spożywanym najczęściej po przebudzeniu, po którym następuje normalny odpoczynek. Takie osoby zazwyczaj śpią do wczesnego lub późnego popołudnia, więc “śniadanie” będzie dla nich spożywane mniej więcej w połowie standardowej podwieczorku, ale tak naprawdę będzie to śniadanie
Co jeść na śniadanie na diecie?
Pierwszy posiłek w ciągu dnia powinien być dobrze zbilansowany i dostarczać wszystkich makroskładników odżywczych – białka, tłuszczu i węglowodanów. Dobrze, aby śniadanie zawierało dużo białka; jest to makroskładnik odżywczy, który zmniejsza głód, a jednocześnie sprzyja wzrostowi mięśni poprzez powstrzymywanie procesów katabolicznych.
Normą jest jedzenie na śniadanie kanapek lub owsianki, ale doskonałą alternatywą są jajka z chlebem, omlety (w tym omlety bananowe), smoothie owocowe z owocami, płatki śniadaniowe i nabiał. Jeśli chodzi o białko, należy wspomnieć o produktach zawierających jego duże ilości: twaróg, twarożek chudy lub półtłusty.
Co ze śniadaniem białkowo-tłuszczowym?
Na przykład śniadanie bez węglowodanów może być przydatne dla osób z insulinoopornością, ale nie jest konieczne dla osób zdrowych. Jak już wspomniano, utrata wagi polega na zmniejszaniu spożycia kalorii w miarę upływu czasu, jednak rodzaj pojedynczego posiłku nie ma na to wpływu.
Dania białkowo-tłuszczowe są mniej apetyczne niż te z dodatkiem węglowodanów i nie przypadną do gustu osobom, które lubią słodki smak z samego rana – ponieważ nie ma zbyt wielu słodkich posiłków, które można by włączyć do śniadania białkowo-tłuszczowego. Wreszcie, o ile nie zaleci tego specjalista, codzienne spożywanie śniadań białkowo-tłuszczowych
Podsumowując, jedzenie śniadania, jak wykazały badania, ma wpływ na metabolizm i hamuje procesy kataboliczne w organizmie, które zachodziły podczas snu. Regularne spożywanie kalorii pozwala organizmowi zaaklimatyzować się do rozkładu dnia i ilości energii, jaką otrzymuje na co dzień. Jeśli nie jemy śniadania, ryzykujemy, że w naszym organizmie zgromadzi się jeszcze więcej tłuszczu.
Zobacz:
BurnBooster
Moringa Actives
NuviaLab Keto
Specjalista zdrowia publicznego i dietetyki. Absolwent Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Autor licznych publikacji z zakresu promocji zdrowego stylu życia, ochrony zdrowia i dietetyki.