piperyna na odchudzanie
Blog Odchudzanie i dieta

Piperyna – właściwości lecznicze, zastosowanie i przyjmowanie

Pieprz jest jedną z najpopularniejszych przypraw w Europie od prawie 2000 lat. Jednak dopiero niedawno naukowcy zaczęli go dokładniej badać. Co odkryli? Obecna w nim piperyna ma właściwości przeciwutleniające i może pomóc w redukcji wagi. Obecne są w nim substancje antybakteryjne, co sugeruje, że może pomóc Ci zrzucić kilka kilogramów.

CO TO JEST PIPERYNA I JAKIE MA WŁAŚCIWOŚCI MEDYCZNE?

Piperyna to substancja chemiczna występująca w pieprzu, która nadaje mu charakterystyczny ostry smak. Według naukowców piperyna odpowiada nawet za 98% ostrego smaku pieprzu. Substancja ta została sklasyfikowana jako alkaloid i ma również zastosowanie lecznicze.

Polecamy: skuteczne tabletki na odchudzanie – ranking

Pieprz jest stosowany od tysięcy lat w medycynie wschodniej (np. ajurwedyjskiej) jako silny lek przeciwbakteryjny, przeciwbólowy i przeciwgrzybiczy. Piperyna jest przyczyną tego wszystkiego. Wzmacnia uwagę, dlatego jest wykorzystywana do leczenia takich zaburzeń jak choroba Alzheimera. Dowiedz się, jak rozpoznać i korzystać z zalet tego silnego alkaloidu.

Piperyna – właściwości

Medyczne zastosowania pieprzu zostały po raz pierwszy odkryte na Dalekim Wschodzie. Używano go do leczenia chorób i jako afrodyzjak, podobnie jak imbiru oraz innych korzeni i ziół. Obecnie wiemy jednak o wiele więcej na temat tej przyprawy. W ostatnich latach wykazano, że piperyna występująca w pieprzu ma silne działanie przeciwnowotworowe i oczyszczające.

Może mieć działanie moczopędne i powodować łagodną wiotkość skóry, jeśli jest przyjmowana w dużych ilościach. Przy regularnym spożywaniu ma korzystny wpływ na przemianę materii i metabolizm. Obecnie stosuje się go nie tylko w leczeniu chorób układu pokarmowego, ale także w leczeniu bielactwa i depresji. Działanie przeciwbakteryjne tej substancji chemicznej sprawia, że jest ona przydatna w walce z gronkowcem złocistym.

PIPERYNA – JAK STOSOWAĆ?

Wiele osób uważa, że aby schudnąć, wystarczy po prostu jeść dużo papryki. Niestety, to przekonanie jest zbyt piękne, by mogło być prawdziwe. Peperyna występuje w pieprzu tylko w niewielkich ilościach (6-7%). W związku z tym bezpośrednie spożywanie ogromnych ilości ziaren pieprzu nie pomoże w utracie wagi – a może nawet pomóc w jej utracie

Piperyna, przyjmowana w odpowiedni sposób, jest bezpiecznym i skutecznym sposobem zwalczania gazów i wzdęć. W związku z tym najlepiej jest stosować tabletki zawierające piperynę. Należy je jednak przyjmować tylko raz dziennie. Piperyna pomaga przyspieszyć wchłanianie witamin i innych minerałów, przyspieszając ich przechodzenie przez żołądek.

Piperyna jest ekstraktem z owoców, który może pomóc zwiększyć poziom energii. Jeśli jednak przyjmujesz piperynę jako suplement diety, nie przekraczaj zalecanej dawki dziennej wynoszącej od 5 do 10 mg (w zależności od wieku i wagi). Tabletki z piperyną należy przyjmować dwa razy dziennie – rano przed śniadaniem i tuż przed ćwiczeniami.

Piperyna – skutki uboczne

Piperyna jest bezpiecznym, naturalnym składnikiem, który nie powinien wywoływać żadnych skutków ubocznych, o ile jest przyjmowany z umiarem. Należy pamiętać, że ma ona silne działanie moczopędne i może powodować luźne stolce. W rezultacie wypicie zbyt dużej ilości piperyny może sprawić, że będziesz dłużej przyklejony do toalety.

Piperyna – przeciwwskazania

Jeśli stosujesz piperynę, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Może ona zwiększać stężenie niektórych leków we krwi. Stosowana samodzielnie może podrażniać układ pokarmowy u niektórych osób. W związku z tym, aby uzyskać najlepsze rezultaty, piperynę należy łączyć z kurkumą. Piperyna ma ogromny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu

JAKIE JEST DZIAŁANIE PIPERYNY NA ORGANIZM?

Właściwości lecznicze piperyny można dostrzec na wiele sposobów. Ma ona silne działanie przeciwbakteryjne i przeciwbólowe. Na tym jednak nie koniec.

Piperyna – działanie 

Piperyna, składnik występujący w czarnym pieprzu, wykazuje wysoką skuteczność w zwalczaniu raka. Jest ona stosowana w leczeniu raka piersi w połączeniu z kurkuminą. Należy jednak pamiętać, że w terapii nowotworów stosuje się dawki 20 razy wyższe niż w diecie. Piperyna jest również uznawana za popularny środek w terapii bielactwa, ponieważ pomaga przywrócić naturalny kolor skóry.

Witamina B3, znana również jako nikotynamid, jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. W przeciwieństwie do niacyny i witaminy B6, nie jest ona magazynowana w organizmie i musi być dostarczana z dietą lub w postaci suplementów. Wykazano, że nikotynamid (witamina B3) przywraca koloryt skóry w ciągu 6 tygodni leczenia w badaniu przeprowadzonym przez uniwersytetu w Sydney.

Piperyna jest ekstraktem z owoców, który ma wiele korzystnych skutków dla organizmu. Pomaga przyspieszyć metabolizm, zwiększa poziom energii i poprawia wchłanianie innych składników odżywczych. Przyjmowana w połączeniu z kurkumą może poprawić trawienie oraz złagodzić gazy i wzdęcia. Piperyna nie powinna być przyjmowana w nadmiernych dawkach.

Piperyna na odchudzanie

Piperyna stała się bardzo skutecznym lekiem odchudzającym ze względu na swoje działanie przyspieszające metabolizm. Jej stosowanie zwiększa produkcję ciepła w organizmie, a więc termogenezę. To właśnie w tym czasie przyspiesza się spalanie kalorii. Piperyna ma wpływ na lipolizę, czyli rozpad tkanki tłuszczowej w organizmie.

Pomaga w produkcji płynów trawiennych poprzez stymulację żołądka. Należy jednak pamiętać, że największe korzyści przynosi w połączeniu z aktywnością fizyczną i zmianą nawyków żywieniowych. Dodatkowe informacje na ten temat zawiera artykuł o najczęstszych błędach w diecie.

PIPERYNA NA ODCHUDZANIE – DLA KOGO?

Ta tabletka jest przeznaczona dla osób, które chcą schudnąć, ale mają z tym problemy. Piperyna może być również stosowana przez osoby, które zostały dotknięte efektem jo-jo. Dzięki zastosowaniu tej substancji chemicznej uzyskuje się stabilność metabolizmu, co oznacza, że nie trzeba się martwić o powrót do dawnej wagi. Piperyna może pomóc każdemu

Wykazano również, że piperyna ogranicza powstawanie kwasu moczowego, który może prowadzić do podagry. Należy jednak zaznaczyć, że nie działa ona od razu. Pierwsze efekty działania piperyny mogą być widoczne już po 4 tygodniach od rozpoczęcia suplementacji. W ciągu miesiąca można schudnąć nawet do 6 kg, jeśli połączy się piperynę

KURKUMA I PIPERYNA – DLACZEGO WARTO JE ŁĄCZYĆ?

Wielu badaczy twierdzi, że połączenie piperyny i kurkuminy przynosi korzyści. Dlaczego? Okazuje się, że połączenie kurkuminy i piperyny znacznie poprawia ich skuteczność. Jednoczesne ich przyjmowanie zwiększa biodostępność kurkuminy aż 20-krotnie! Ma to duże znaczenie – szczególnie dla osób walczących z rakiem.

Kurkumina ma działanie przeciwzapalne, co pomaga zmniejszyć ból i stan zapalny. Zwiększa również poziom lipazy w mięśniach. Ponadto, interakcja ta działa również w drugą stronę. Kurkumina hamuje zdolność piperyny do podrażniania błony śluzowej żołądka, co zapobiega jej uszkodzeniom. Połączenie tych dwóch substancji chemicznych jest korzystne dla osoby chore na raka, chorobę Alzheimera, zapalenie stawów i inne choroby.

Do tej pory wykazano, że piperyna przynosi następujące korzyści

  • poprawę metabolizmu
  • zwiększony poziom energii
  • lepsze wchłanianie składników odżywczych
  • ulgę od gazów i wzdęć
  • utrata wagi
  • zmniejszenie tworzenia się kwasu moczowego

CZY MOŻNA DOSTAĆ PIPERYNĘ W APTECE?

Tabletki piperyny to suplement diety, który można kupić w większości aptek bez recepty. Tabletki te są łatwo dostępne w aptekach i nie wymagają recepty. Dobrej jakości tabletki z piperyną można również znaleźć w Internecie.

Cena suplementu zależy od ilości piperyny w każdej tabletce oraz od ilości tabletek w opakowaniu. Większość tabletek zawiera od 60 do 90 procent piperyny. Są też suplementy o stężeniu do 95 proc. piperyny. Opakowanie 30 tabletek kosztuje około 30 zł, jeśli jest wykonane o wysokim stężeniu piperyny.

Zobacz również:

BurnBooster
Moringa Actives
NuviaLab Keto

Autor publikacji

Specjalista zdrowia publicznego i dietetyki. Absolwent Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Autor licznych publikacji z zakresu promocji zdrowego stylu życia, ochrony zdrowia i dietetyki.

Może Cię również zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *