Libido, często nazywane popędem płciowym lub seksualnym decyduje o tym, jak dużą ochotę na seks ma każdy z nas. No właśnie. Między nami wszystkimi występują ogromne różnice w zakresie jego poziomu. Libido to cecha indywidualna, w dodatku taka, na którą wpływ ma bardzo wiele czynników związanych z naszą kondycją psychofizyczną, stanem zdrowia, wychowaniem, poprzednimi doświadczeniami związanymi z seksem i nie tylko z nim, a także z przyjmowanymi przez nas lekami. Czy więc my sami i w jakimś stopniu świadomie możemy na nią wpływać?
Spis treści (rozwiń)
Czym w ogóle jest libido?
Popęd płciowy, pożądanie seksualne, ochota na seks. Tymi właśnie określeniami opisujemy coś, co czasem nazywane bywa też motywacją seksualną. A jak wiadomo, motywację psychologia i pokrewne jej nauki medyczne oraz społeczne określają jako gotowość do pewnych zachowań. W tym ujęciu libido jest więc ni mniej, ni więcej tylko gotowością do podejmowania działań o charakterze seksualnym.
W skład tej gotowości wchodzą zarówno myśli o charakterze erotycznym, fantazje, jak i gotowość czysto fizyczna, która zarówno u kobiet, jak i mężczyzn może objawiać się zwiększonym ukrwieniem w okolicach narządów płciowych. A u samych kobiet także zwiększonym nawilżeniem pochwy i stref intymnych.
Co wpływa na libido?
Na poziom naszego libido wpływ będzie miało bardzo dużo najróżniejszych czynników. Pożądanie seksualne ulega ciągłym fluktuacjom w ciągu całego życia człowieka, jak i na znacznie krótszych odcinkach czasu. Na przykład zależnie od pory dnia, a w wypadku kobiet w trakcie trwania cyklu miesięcznego.
Wpływ mają na to, jak już wspomniano na wstępie, czynniki biologiczne, psychologiczne, a także społeczne. Pozytywne doświadczenia seksualne mogą zwiększać ochotę na seks, te negatywne przyczynić się zaś mogą do spadku zainteresowania tą sferą ludzkiego życia.
Wychowanie w domu i w szkole, kontakty z rówieśnikami, styczność z pornografią w młodym wieku oraz źródła, z których czerpie się wiedzę na temat seksualności człowieka – to wszystko sprawia, że zagadnienie motywacji seksualnej jest niezwykle skomplikowane.
Polecamy: ranking tabletek na libido dla pań
Jednym z elementów warunkujących ludzki popęd seksualny jest oczywiście płeć. Nie chodzi tu jednak o to, kto ma wyższy, a kto niższy poziom libido. A raczej o to, jak zmienia się on na przestrzeni życia i co wpływa na te obserwowane zmiany. Lepsze zrozumienie tego zagadnienia może przyczynić się do poprawy jakości niejednego związku.
Libido u mężczyzn – przede wszystkim testosteron
U mężczyzn, podobnie, jak i u kobiet, poziom motywacji seksualnej zmienia się w ciągu całego życia. Najsilniejsze zainteresowanie seksem pojawia się u nich w okresie dojrzewania. Potem utrzymuje się na wysokim poziomie do mniej więcej 35. roku życia. Na poziom ten znaczący wpływ ma oczywiście główny męski hormon, czyli testosteron.
Jednak poza bezsprzecznym wpływem hormonów, na skalę i intensywność męskiego libido wpływ mają też najróżniejsze czynniki zewnętrzne. Dlatego też coraz więcej mężczyzn skarży się na jego obniżenie. Trudno jednak powiedzieć, czy ma to związek z większą otwartością, z jaką dzisiaj mówimy o seksie, czy może z trybem życia, poziomem odczuwanego stresu i presją społeczną, jakiej doświadczamy we współczesnym świecie bez względu na płeć, czy wiek.
Bardzo często spadkowi męskiego popędu towarzyszą także zaburzenia wzwodu. Bez wdrożenia odpowiedniego leczenia tworzy się błędne koło. Spadek libido, depresja i zaburzenia erekcji idą ze sobą krok w krok. Czasem trudno stwierdzić, który z tych czynników jest przyczyną, a który jej skutkiem. Szczególnie, że wiele leków mających wpłynąć na podniesienie nastroju, jednocześnie obniżać może popęd seksualny.
Libido u kobiet – niezbadana tajemnica i wahania hormonów
Przyjęło się uważać, że popęd seksualny u kobiet jest niższy niż u mężczyzn. Tymczasem prawdziwa różnica zależna jest głównie od wieku. U kobiet największy wzrost libido obserwuje się w wieku dojrzałym, a nie młodzieńczym. Spadek zaczyna się natomiast wraz z wejściem kobiety w okres menopauzy.
Na zmiany w natężeniu zainteresowania seksem mają też oczywiście wpływ zmiany hormonalne, których kobieta doświadcza w trakcie każdego cyklu miesięcznego, ale też w trakcie ciąży, połogu i karmienia piersią. Cykliczne i okresowe wahania hormonów mają ogromny wpływ na kobiece pożądanie, które osiąga swój szczyt w pierwszej fazie cyklu wraz ze wzrostem estrogenów, a maleje w momencie, gdy dominować zaczyna progesteron w fazie drugiej.
Kobiece wahania w poziomie hormonów, a co za tym idzie pobudzenia i ochoty na seks w połączeniu z czynnikami socjo-kulturowymi i psychologicznymi sprawiają, że kobieca seksualność wydaje się owiana jeszcze większą tajemnicą niż ta męska. Jednak i w ich przypadku dużą rolę odgrywać będzie styl życia, poziom stresu, czy zaburzenia nastroju. Na zauważalne zmiany wpływ będą też miały tabletki antykoncepcyjne, czy inne rodzaje terapii hormonalnej.
Spadek libido – kiedy można o nim mówić?
Ponieważ poziom libido jest cechą indywidualną i, jak już wspomniano, zależy od bardzo wielu czynników, czasem trudno mówić o nim w kategoriach normy lub odstępstwa od niej. Trudno też wyznaczyć granice takiej normy. Psychologia i psychiatria wyróżniają oczywiście takie jednostki zaburzeń, jak na przykład uzależnienie od seksu, fobie związane seksem lub natrętne myśli o charakterze seksualnym. Jednak gdy mowa o samym libido, bardzo trudno wyznaczyć jego ramy. To, co jest normą dla jednej osoby, dla drugiej może już nią nie być.
Za spadek libido przyjąć więc należy raczej subiektywne odczucie danej osoby w odniesieniu do tego, jaki poziom popędu obserwowała ona u siebie wcześniej. Taka nagła i drastyczna zmiana rzeczywiście wskazywać może na poważniejsze problemy zdrowotne, a także odbić się zarówno na związku z partnerem, jak i na własnej samoocenie. Warto więc wówczas wybrać się do lekarza, który lepiej przyjrzy się temu, z czego mogą one wynikać.
Leki na libido – czy libido można wyleczyć?
Aktywność seksualna człowieka zaspokaja wiele jego potrzeb. Już dawno przestała mieć tylko jeden, prokreacyjny cel. Dobre dopasowanie pod względem libido to jeden z czynników decydujących o powodzeniu lub klęsce związku dwojga ludzi. Dokonania współczesnej medycyny i farmakologii pozwalają na szczęście skutecznie leczyć zaburzenia libido, a także problemy związane z erekcją.
Polecamy: ranking tabletek na erekcję
Jednak to, jakie leki przepisze nam lekarz, zależeć będzie od przeprowadzonej diagnostyki i ustalonego w przebiegu badań podłoża problemu. W pierwszej kolejności warto wykluczyć nadciśnienie tętnicze, zaburzenia funkcjonowania kory nadnerczy, która odpowiada za produkcję testosteronu oraz innych zaburzeń natury hormonalnej. Do częstych powodów zmian w intensywności odczuwanego pożądania należą też cukrzyca, czy choroby o podłożu nowotworowym. A także zaburzenia nastroju, a wśród nich najniebezpieczniejsza choroba, jaką jest depresja.
Postawienie właściwej diagnozy pozwala na wdrożenie odpowiedniego leczenia. To natomiast może przyczynić się do ustąpienia problemów związanych z libido. Pamiętać przy tym należy, że także najróżniejsze farmaceutyki wpływać mogą na to, jaką gotowość do podjęcia aktywności seksualnej prezentujemy. Jeśli więc wykluczymy wszystkie potencjalne, a przy tym groźne dla naszego życia i zdrowia przyczyny, warto sięgnąć po naturalne, a nawet domowe sposoby na podniesienie libido.
Jak podnieść libido naturalnie i domowymi sposobami?
Na całym świecie i od wielu lat ludzie poszukiwali sposobów na to, by urozmaicić i poprawić swoje życie seksualne. Medycyna ludowa zna wiele afrodyzjaków, które zwiększać miałyby naszą ochotę na seks. Wiele z tych naturalnych i roślinnych produktów do dziś wykorzystywane jest także i dzisiaj w tworzeniu suplementów na libido.
W pierwszej kolejności warto zadbać o poprawę swojej diety i stylu życia. Ograniczyć wysiłek fizyczny, zminimalizować ilość przeżywanego stresu, odstawić używki i zmienić swoje przyzwyczajenia dietetyczne. Do jadłospisów zaleca się wprowadzić szparagi, ryby oraz owoce morza, rozgrzewający i pobudzający imbir, czy pełne dobroczynnych kwasów tłuszczowych awokado. Warta uwagi jest także suplementacja codziennej diety dostępną bez recepty L-argininą, która poprawia przepływ krwi w organizmie, czy preparatami zawierającymi w składzie energetyzujący wyciąg z żeń-szenia. Doskonałym domowym sposobem na ukrwienie członka i poprawę swojego pożycia będzie też zwykła, ale za to szczera rozmowa z partnerem i zadbanie o atmosferę w związku.
Polecamy recenzję:
VigraFast
Eron Plus
VigraX
NuviaLab Vitality
Absolwent Wydziału Lekarskiego w Warszawie (Warszawski Uniwersytet Medyczny), Uczestnik zagranicznych praktyk zawodowych z zakresu chirurgii, urologii oraz ginekologii w USA i Hiszpanii.