problemy z erekcją
Blog

Problemy z erekcją – przyczyny i leczenie

Jednym z najbardziej wstydliwych tematów dla mężczyzn jest problem z erekcją. Bez względu na wiek i przyczyny zaburzenia, Panowie uważają go za tabu. Do tego dochodzi strach przed reakcją partnerki, który dodatkowo potęguje problem, jak również brak zadowolenia z własnego życia seksualnego.

Wszystko to może doprowadzić do depresji i załamania nerwowego. Dlatego tak ważne jest szybkie poznanie i wyeliminowanie przyczyn problemów z erekcją, a następnie włączenie odpowiedniego leczenia.

Czym są zaburzenia erekcji?

Za prawidłowy wzwód odpowiedzialny jest napływ krwi do komór jamistych ulokowanych w prąciu. Silne podniecenie prowadzi do tego, że pozostaje ona w tkankach gąbczastych. W przypadku braku bodźców seksualnych do wzwodu nie dochodzi.

Zaburzenia erekcji, problemy z potencją, impotencja, brak wzwodu to najczęściej wymienne przez mężczyzn, określenia jednej z najczęstszych dysfunkcji seksualnych. Polega ona na tym, że członek nie jest w stanie osiągnąć oraz utrzymać wzwodu. W Polsce, szacuje się, że problem ten dotyka od 16% do prawie połowy mężczyzn, w zależności od wieku, klasyfikującego się w widełkach od 18 do ponad 70 lat. Dla porównania w Stanach Zjednoczonych szacuje się, że na impotencję cierpi aż 20 milionów Panów. Lekarze podają, że badania medyczne nad istotą zaburzeń erekcji wykazują, iż problem narasta wraz z wiekiem.

Przyczyny zaburzeń erekcji

Przyczyn erekcji jest bardzo dużo. Mogą być one związane z chorobami somatycznymi, stanem psychicznym i emocjonalnym, a także sytuacją społeczną mężczyzny.

Za somatyczne przyczyny impotencji uważa się:

 • Choroby układu krążenia, zaburzenia przepływu krwi w prąciu, spowodowane chorobami podstawowymi, na przykład chorobami serca, zbyt wysokim poziomem cholesterolu, nadciśnieniem tętniczym, zakrzepicą, miażdżycą
 • Cukrzycę, zbyt wysoki poziom cukru we krwi
 • Nowotwory układu rozrodczego i jamy brzusznej (wraz z włączonym ich leczeniem), ale nie tylko
 • Otyłość, pomimo, że wielu ludzi nie uważa jej za chorobę, to WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) zakwalifikowała ją jako jedną z najgroźniejszych chorób cywilizacyjnych, która prowadzi do bardzo poważnych powikłań, między innymi do impotencji u mężczyzn
 • Choroby neurologiczne, takie jak stwardnienie rozsiane, Alzheimer, Choroba Parkinsona
 • Zaburzenia hormonalne, np. niedobór testosteronu, choroby tarczycy (pomimo, iż u mężczyzn występują one dużo rzadziej niż u kobiet)
 • Urazy jamy brzusznej, miednicy, narządów rodnych, kręgosłupa

Psychiczne i emocjonalne czynniki prowadzące do zaburzeń erekcji to:

 • Zaburzenia psychiczne, na przykład choroba dwubiegunowa, schizofrenia itp.
 • Depresja
 • Napady lęków
 • Stres

Przyczyny społeczne mogące prowadzić do braku wzwodu:

 • Zaburzenia w relacjach interpersonalnych
 • Odrzucenie społeczne
 • Rozwód
 • Żałoba
 • Utrata pracy

Inne przyczyny:

 • Przyjmowane leki na choroby współistniejące (m.in. hormonalne, nasercowe, neurologiczne, psychiatryczne, silne leki przeciwbólowe)
 • Radio- i chemioterapia
 • Stosowanie używek, takich jak alkohol, papierosy, narkotyki, ale także nadmiar kofeiny i/lub teiny
 • Mało aktywny tryb życia

Diagnostyka zaburzeń erekcji

Problem z diagnostyką polega głównie na tym, że mężczyźni wstydzą się przyznać do swojego problemu. Niechętnie więc idą z nim po poradę do lekarza. Za głównego diagnostę służy im wówczas „doktor Google”. Jeśli mężczyzna przechodzi aktualnie silne stresy, spowodowane na przykład sytuacją rodzinną, rozwodem, żałobą, sytuacją w pracy, a jego zaburzenia są sporadyczne, wówczas nie ma nic złego, że rozpocznie leczenie na własna rękę lekami OTC, dostępnymi w aptece. Jednak jeśli problem utrzymuje się przez dłuższy okres czasu, lub jeśli dość często nawraca, wówczas konieczna jest rozmowa z lekarzem rodzinnym, urologiem lub seksuologiem.

Jednym z najważniejszych narzędzi diagnostycznych przy zaburzeniach erekcji jest wywiad lekarski. Pozwala on wyeliminować część przyczyn, a inne poddać dalszym badaniom, między innymi laboratoryjnym, palpacyjnym zwanym też fizycznym (pozwala na przykład wykryć guzy na jądrach) oraz obrazowym, takim jak ultrasonografia.

Lekarze rodzinni podczas wywiadu zadają sporą ilość bardzo istotnych pytań, dotyczących sytuacji bytowej, tj. w pracy, w rodzinie, zażywanych leków i używek, chorób współistniejących również psychicznych, chorób występujących w rodzinie, w tym genetycznych, relacji z partnerką/ partnerem, dotychczasowego życia seksualnego.

Leczenie zaburzeń erekcji

Leczenie zaburzeń erekcji jest długotrwałe i zależy od przyczyn. Czasem wystarczy podać leki OTZ na impotencję, czasem silniejsze, na receptę, jak na przykład viagra, a czasem leczenie powinno być skorelowane i obejmować zarówno famakoterapię czasem wielolekową, jak i psychoterapię oraz fizjoterapię.  

Polecamy: najlepsze tabletki na potencję bez recepty

Leki na zaburzenia erekcji, które dostępne są w aptece bez recepty, oparte są albo na substancji czynnej zwanej sildenafil albo na bazie ziół. Wszystkie one, stosowane tak jak podane jest w ulotce, są bezpieczne. Jednakże należy ściśle dostosować się do wskazań producenta, a przed ich zażyciem dokładnie przeczytać ulotkę, zwracając szczególną uwagę na przeciwskazania, w których zawarte są między innymi jednostki chorób, gdzie leków na potencję nie należy stosować, jak i inne farmaceutyki z którymi nie należy ich łączyć. Nie należy również leków na potencję popijać alkoholem, nie tylko ze względu na możliwość wystąpienia efektów niepożądanych, ale też dlatego że napoje wysokoprocentowe osłabiają ich działanie, hamując proces wzwodu.

Najczęstsze zioła, które zawarte są w lekach OTC na zaburzenia erekcji to żeń-szeń, buzdygamek nasienny, kozieradka pospolita oraz korzeń maca. Producenci dość często dodają także argininę.

W przypadku trwałych i nieustających problemów z potencją może się okazać, że trzeba zastosować leki na receptę, które są znacznie silniejsze i należy je zawsze przyjmować pod kontrolą lekarza.

Istnieje jeszcze metoda próżniowa leczenia, aczkolwiek jest ona rzadko wybierana przez mężczyzn ze względu na powikłania w postaci krwiaków na prąciu. Jak opisują doktorzy nauk medycznych Cichoń i Grabski z Krakowa, w swoim artykule o zaburzeniach erekcji, polega ona na włożeniu prącia do specjalnego cylindra próżniowego i za pomocą pompki, spowodowania napływu krwi do niego. Po usunięciu urządzenia, na członek zakładany jest pierścień, który utrzymuje otrzymany efekt. Niestety, zabieg ten nie jest trwały i trzeba go stosować przed każdym stosunkiem.

Sprawdź również: domowe sposoby na ukrwienie członka

Ostatecznością w leczeniu zaburzeń erekcji jest zabieg operacyjny, polegający na umieszczeniu w prąciu protezy.

Leczenie impotencji jest bardzo istotne, bowiem zignorowanie problemu może prowadzić do wielu powikłań, na przykład wystąpienia depresji. Warto zaznaczyć, że wbrew powszechnej opinii, badania dowodzą, że choruje na nią trzy razy więcej mężczyzn jak kobiet.

Sprawdź również:

VigraFast

Eron Plus

Vigrax

NuviaLab Vitality

Budowa penisa

Ewa Saniewska

Specjalista medycyny estetycznej i dermatolog. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego na Wydziale Lekarskim. Prowadzi swoją klinikę w centrum Krakowa.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *