budowa penisa
Blog Seks

Prawidłowa budowa penisa. Ile wynosi rozmiar, długość i obwód prącia?

Penis pełni wiele różnych funkcji. Odpowiada m.in. za bezproblemowe oddawanie moczu, wyprowadzanie nasienia czy też za kontakty seksualne (kopulację). W związku z tym musi być prawidłowo zbudowany. Nie każdy mężczyzna zdaje sobie jednak sprawę z tego jak zbudowany jest jego członek oraz jakie elementy wchodzą w jego skład. Posiadanie takiej wiedzy może się okazać bardzo przydatne, gdyż w ten sposób ma się pełną świadomość tego jak korzystać ze swojego penisa oraz jak dbać o jego higienę. 

Jak zbudowany jest penis? Co trzeba wiedzieć na ten temat?

Penis składa się z trzech podstawowych elementów składowych:

  • korzenia – znajduje się tuż przy kości łonowej i jest to niej solidnie przymocowany. Co za tym idzie korzeń nie jest widoczny dla ludzkich oczu,
  • trzonu – zdecydowanie najdłuższa część męskiego przyrodzenia. Co istotne jest to odcinek ruchomy, który bez większych problemów zwiększa swoją objętość (na skutek doprowadzenia odpowiedniej ilości krwi). Trzon penisa jest pokryty skórą,
  • żołędzia – część penisa, która jest pokryta śluzówką i odznacza się sporą wrażliwością na rozmaite bodźce (np. na dotyk). W spoczynku męski żołądź jest pokryty napletkiem, który w trakcie wzwodu zsuwa się z niego. Bardzo ważne jest to, aby regularnie dbać o jego higienę, tak aby nie dochodziło do żadnych infekcji, stanów zapalnych i zmian chorobowych.

Polecamy: tabletki na powiększenie penisa – ranking i opinie

Do trzech wspomnianych elementów można dorzucić również wędzidełko, które jest odpowiedzialne za połączenie żołędzia z napletkiem. W niektórych przypadkach wędzidełko jest zbyt krótkie, co doprowadza do pojawiania się bólu w momencie zsuwania się napletka z żołędzia. Mężczyznom zmagającym się z takim problemem zaleca się wizytę u doświadczonego i wykwalifikowanego urologa.

Średnia długość penisa – jak to wygląda w Polsce oraz na świecie?

Penis posiada swoją określoną długość. Oczywiście nie u każdego mężczyzny wygląda to w ten sam sposób. Szacuje się, że największe przyrodzenie posiadają obecnie mieszkańcy Ameryki Południowej oraz Afryki (zwłaszcza Wenezueli, Ghany, Boliwii, Konga, Kolumbii, Kamerunu i Ekwadoru). Średnia długość penisa we wzwodzie może u nich wynosić od 17,5 do ponad 18 centymetrów. Ciekawie wygląda to również w Islandii – około 16,5 cm.

Długość penisa dzieli się jednak na rozmiar członka we wzwodzie oraz w stanie spoczynku. Ogólnie przyjęte wartości dla tych kategorii to: 13,2 cm we wzwodzie oraz około 9,2 cm w spoczynku. 

Przeciętny członek męskiego penisa na terenie Polski ma długość około 14-15,5 cm we wzwodzie oraz 10-11,5 cm w stanie spoczynku. Warto go sobie dokładnie zmierzyć i sprawdzić jaka jest w tym przypadku ogólnodostępna klasyfikacja. 

Obwód penisa – jaka jest średnia?

W tym miejscu warto się również zastanowić nad tym jaka jest średnia wartość obwodu męskiego penisa. Szacuje się, że średni obwód wynosi aktualnie od 9 do 10 centymetrów w spoczynku oraz około 12-13 centymetrów we wzwodzie. To bardzo ciekawe informacje, ponieważ niektórzy panowie zauważyli, że obwód penisa może mieć znaczenie przy uprawianiu seksu z partnerkami.

Jeszcze do niedawna uważało się, że największe znaczenie w tej kategorii ma rozmiar penisa, lecz z czasem zaczęto odchodzić od tego typu teorii, a panowie ze stosunkowo niewielkim przyrodzeniem przestali się tym martwić. Wiele wskazuje jednak na to, że im większy obwód członka tym większe doznania seksualne u kobiet, lecz najlepiej byłoby to oczywiście sprawdzić na własnym przykładzie i spytać o to partnerki.

Optymalny kształt penisa – jak powinien wyglądać członek?

Jedną z istotniejszych kwestii dla zainteresowanych panów jest oczywiście kształt penisa. Nie każda osoba podchodzi do tego na poważnie i często panowie nie zdają sobie sprawy z tego, że ich penis nie ma typowego kształtu męskiego członka. Za prawidłowy kształt uznaje się:

  • penisa ukształtowanego w linii prostej,
  • penisa delikatnie wygiętego ku górze.

Jeśli ktoś ma problemy z realną oceną sytuacji powinien jak najszybciej skonsultować się z uznanym specjalistą. Najlepiej umówić wizytę u urologa, choć równie dobrym pomysłem jest wizyta u seksuologa, z którym będzie można porozmawiać na wszelkie tematy związane z seksem. Warto mieć na uwadze to, że dopuszczalne są niewielkie odchylenia penisa na boki. Nie jest to uznawane za poważną wadę anatomiczną.

Problem pojawia się, gdy penis ulega silnemu zakrzywieniu. Może to doprowadzić do kłopotów w swobodnym uprawianiu seksu lub też nawet do dolegliwości bólowych w trakcie erekcji. Brak jakiejkolwiek reakcji skutkuje także szeroko rozumianym dyskomfortem u partnerek seksualnych. 

Erekcja męskiego członka – co to właściwie jest? Jak się objawia i na czym polega?

Ostatnim z ważniejszych tematów, które będą poruszone w tym artykule jest tzw. erekcja męskiego członka. O tym pojęciu słyszał już praktycznie każdy i ma to związek m.in. ze swobodnym uprawianiem seksu. Do erekcji dochodzi na skutek dużego podniecenia seksualnego (np. na etapie gry wstępnej). Wpływ na to mają układ nerwowy oraz naczyniowy. Ciała jamiste wypełniają się sporą ilością krwi, a panowie są gotowi do odbycia stosunku seksualnego. Niestety w niektórych przypadkach mężczyźni zmagają się z zaburzeniami erekcji, przez co współżycie w ich przypadku jest praktycznie niemożliwe lub też wysoce utrudnione. W takiej sytuacji pomocne może się okazać wdrożone przez wybitnego specjalistę leczenie farmakologiczne. Niekiedy stosowane jest też leczenie operacyjne (chirurgiczne). Decyzję w tym zakresie podejmuje się indywidualnie, zależnie od konkretnego pacjenta.

Polecamy: tabletki na erekcję – ranking i opinie

Istotną rolę w procesie erekcji męskiego członka odgrywa tlenek azotu, dzięki któremu dochodzi do rozkurczania się naczyń jamistych penisa i swobodnego przepływu krwi do prącia. Co najważniejsze dochodzi w tym momencie także do podwyższenia ciśnienia w ciałach jamistych członka, a to doprowadza z kolei do zamknięcia naczyń. W ten sposób erekcja może być utrzymana przez dłuższy czas, co pozwala na długotrwałe uprawianie seksu. Obie strony z pewnością będą czerpać z tego niewyobrażalną przyjemność oraz satysfakcję. 

Zobacz:

Ćwiczenia na powiększenie penisa
Jak powiększyć penisa
PenisizeXL
Member XXL
Expansil Cream
GigantX

Autor publikacji

Absolwent Wydziału Lekarskiego w Warszawie (Warszawski Uniwersytet Medyczny), Uczestnik zagranicznych praktyk zawodowych z zakresu chirurgii, urologii oraz ginekologii w USA i Hiszpanii.

Może Cię również zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *