W ciągu tych 40 tygodni skóra narażona jest na powstawanie cellulitu i rozstępów. Jakie czynniki przyczyniają się do powstawania rozstępów i tak zwanych blizn typu “skórka pomarańczowa”? Jak przyszłe mamy mogą ich uniknąć? Dowiedz się więcej o pielęgnacji skóry, szczególnie w zakresie zapobiegania cellulitowi i rozstępom.
Spis treści (rozwiń)
Przyczyny powstawania cellulitu w ciąży
W czasie ciąży zwiększone krążenie hormonów we krwi powoduje efekt “skórki pomarańczowej” na skórze. W czasie ciąży zwiększa się przepuszczalność naczyń krwionośnych i limfatycznych, przez co więcej płynów przedostaje się do przestrzeni międzykomórkowej tkanki podskórnej. Powoduje to obrzęk w wyniku ich gromadzenia się w przestrzeni międzykomórkowej tkanki podskórnej.
Sprawdź skuteczne preparaty na cellulit.
Ucisk tkanek zmniejsza krążenie i powoduje zmiany w metabolizmie i funkcjonowaniu komórek tłuszczowych. Nie tylko usuwanie zbędnych produktów ubocznych przemiany materii ma wpływ na krążenie, ale także na dostarczanie tlenu do komórek. Komórki tłuszczowe gromadzą więcej tłuszczu, co powoduje powstawanie widocznych grudek na skórze.
W związku z tym, od początku ciąży bardzo ważne jest stosowanie strategii, które zapobiegają powstawaniu negatywnych zmian. Przede wszystkim utrzymuj zdrową dietę i ćwicz, jeśli nie ma przeciwwskazań. Pomagają w tym kosmetyki do redukcji cellulitu, produkowane specjalnie z myślą o kobietach w ciąży, które są dostępne.
Rozstępy u kobiet ciężarnych
Rozstępy mogą być również spowodowane przez ciążę. Z drugiej strony rosnący brzuszek i piersi mogą powodować powstawanie rozstępów. W szóstym miesiącu ciąży mogą pojawić się wrzecionowate pasma cienkiej i pomarszczonej skóry o liniowym układzie. Rozstępy pojawiają się najpierw jako niebiesko-czerwone pasma, które zanikają, a następnie pojawiają się ponownie jako brązowe
Jednak w sytuacji perlistych białek (druga faza) nie ma możliwości przywrócenia stanu skóry właściwej sprzed uszkodzenia. W konsekwencji na skórze opuszkami palców mogą być wyczuwalne białe prążki.
Postępowanie pielęgnacyjne w przypadku cellulitu i rozstępów
Pielęgnacja skóry skłonnej do cellulitu i rozstępów powinna być zaplanowana już w czasie ciąży i kontynuowana przez cały okres laktacji. Ważne jest, aby stosować substancje aktywne zawarte w produktach kosmetycznych, które wspomagają dobre natłuszczenie i nawilżenie, a także stymulują regenerację komórek i poprawiają stan naczyń krwionośnych.
Szukaj ekstraktu ze skrzypu polnego, pigwy i oleju z kiełków pszenicy – wszystkie te składniki mają działanie ujędrniające. Oleje z wiesiołka, lnicznika siewnego i krokosza barwierskiego jeszcze bardziej poprawią elastyczność skóry. Preparaty zawierające dużą ilość lecytyny i witaminy E również mają działanie ujędrniające
Olej arganowy ma właściwości przeciwstarzeniowe, przeciwtrądzikowe i antycellulitowe. Olej makadamia ma również właściwości ujędrniające skórę i redukujące cellulit. Zawiera on kwasy tłuszczowe, które pomagają zachować błony komórkowe i leczą skórę. Możesz również stosować preparaty zawierające L-karnitynę, aby przyspieszyć utratę tłuszczu. To
Należy unikać kofeiny, która jest częstym składnikiem kuracji antycellulitowych. Mimo, że zawartość kofeiny w kosmetyku jest nieznaczna, należy omówić to z lekarzem.
Jednak przed nałożeniem kremu/serum na skórę należy wykonać lekki drenaż szorstką rękawicą i wykonać peeling. Martwe komórki naskórka ułatwią wnikanie składników aktywnych zawartych w kosmetyku w głąb skóry. Nałóż produkt na zabrudzoną skórę. Użyj około 20-30 ml preparatu, które są oparte na bazie roślinnej.
Zobacz:
Specjalista medycyny estetycznej i dermatolog. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego na Wydziale Lekarskim. Prowadzi swoją klinikę w centrum Krakowa.