cellulit co to jest
Blog Uroda

Co to jest cellulit i jak się go pozbyć ?

Cellulit, czyli “skórka pomarańczowa”, jest problemem kobiet na całym świecie. Cellulit jest związany z równowagą hormonalną, a w szczególności z wydzielaniem estrogenów. Dotyka on zarówno młodych ludzi, jak i dorosłych w każdym wieku. Cellulit nie jest również zależny od rozmiaru ciała; zabiegi na cellulit są poszukiwane zarówno przez kobiety szczupłe, jak i te o bardziej krągłym wyglądzie.

Kobiety na całym świecie borykają się z cellulitem, znanym również jako skórka pomarańczowa. Cellulit jest dolegliwością, która dotyka większość kobiet na świecie. Ponieważ cellulit jest związany z równowagą hormonalną, a w szczególności z wydzielaniem estrogenów, kobiety są szczególnie narażone na jego występowanie. Dotyka on zarówno osoby młode, np. nastolatki, jak i osoby dorosłe. Nie jest też wybredny co do

CO TO JEST CELLULIT ?

Cellulit, czyli stan, w którym tkanka tłuszczowa jest nieprawidłowo rozmieszczona i powoduje zmiany w tkance podskórnej, określany jest mianem lipodystrofii. Może on być widoczny gołym okiem lub widoczny tylko przy uszczypnięciu fałdu skóry, z różnym stopniem nasilenia. Adipocyty (komórki tłuszczowe), powszechnie znane jako skórka pomarańczowa

JAK POWSTAJE CELLULIT ?

Cellulit jest spowodowany rozrostem komórek tłuszczowych, które napierają na naczynia krwionośne i limfatyczne. W konsekwencji zaburzone zostaje lokalne krążenie krwi. Zakłócenie przepływu powoduje, że metabolizm w komórkach nie funkcjonuje prawidłowo. Mają one problemy z przyswajaniem tlenu i składników odżywczych, a także z normalnymi procedurami detoksykacyjnymi. W rezultacie, produkty uboczne przemiany materii gromadzą się w tkankach wraz z wodą, wywierając presję na organizm

Z czego bierze się cellulit ?

Widoczne na powierzchni skóry zgrubienia powstają w wyniku: siedzącego trybu życia i małej aktywności fizycznej, zbyt ciasnych ubrań, nadwagi, znacznych wahań wagi (szczególnie w czasie i po ciąży), dominacji estrogenów przy jednoczesnym deficycie progesteronu, zaburzeń krążenia spowodowanych złą postawą ciała (w tym niektórych zmian np. w

JAKIE SĄ STOPNIE ROZWOJU CELLULITU?

Dla większości współczesnych kobiet cellulit stał się faktem. Na początku nie jest on od razu widoczny. Skórka pomarańczowa tworzy się stopniowo i wymaga czasu, aby się rozwinąć – w niektórych przypadkach miesięcy, a nawet lat. Wiedza na temat tego, gdzie znajduje się Twój cellulit, pomoże Ci określić najlepsze opcje leczenia.

Rozwój cellulitu dzielimy na cztery etapy, które charakteryzuje różne nasilenie objawów:

 1. Kiedy skóra jest uciskana, pojawia się pierwszy stopień cellulitu. Przy wykonywaniu tej czynności na zdrowej tkance nie powinno być widocznych zniekształceń. W powiększonych komórkach tłuszczowych mogą pojawić się drobne zgrubienia, wyglądające jak małe grudki.
 2. W pozycji stojącej drugi etap cellulitu może być zupełnie niewidoczny, ale można go zauważyć po spadku elastyczności skóry. Zauważysz nie tylko małe grudki, ale także wyraźną strukturę przypominającą skórkę pomarańczy, gdy ściśniesz swoje ciało
 3. Trzeci stopień cellulitu ujawnia się bez ściskania. Powiększone adipocyty są wyraźne zarówno w pozycji stojącej, jak i leżącej. Skóra jest blada i charakterystycznie pofałdowana.
 4. Czwarty stopień cellulitu charakteryzuje się znacznym zniekształceniem skóry. Tkanka jest nieelastyczna, drży i ma nieregularną strukturę. Najistotniejszą modyfikacją jest ból, gdyż tkanki w czwartym stopniu cellulitu są niezwykle wrażliwe ze względu na bliskość zakończeń nerwowych, które uciskają.

Kolejne etapy rozwoju cellulitu wiążą się z koniecznością stosowania bardziej intensywnych i wymagających zabiegów. Walka z cellulitem na wczesnym etapie, kiedy skórka pomarańczowa jest jeszcze we wstępnych fazach rozwoju, pozwala na znacznie skuteczniejszą walkę.

JAKIE SĄ RODZAJE CELLULITU ?

Cellulit, choć na pierwszy rzut oka wydaje się taki sam, można podzielić na wiele rodzajów w zależności od tego, jak zmieniona jest tkanka tłuszczowa. Poniżej przedstawiamy podstawowe rodzaje cellulitu:

 • Cellulit tłuszczowy powstaje w wyniku tworzenia się komórek tłuszczowych. Przyczyny powstawania tego typu cellulitu są związane z przyrostem masy ciała, szczególnie szybkim przybieraniem na wadze;
 • Zatrzymanie wody powoduje cellulit – jest to spowodowane słabym krążeniem krwi i limfy, co jest szczególnie częste u osób nieaktywnych. Osoby, które mają z tym problem, często nie mają problemów z wysoką masą ciała, ponieważ nie sypiają dobrze. Wpływ na to mają również wahania hormonalne, np. związane z menopauzą czy ciążą.
 • Przyczyną powstawania cellulitu na nogach jest połączenie obu problemów. Dotyka on szczególnie tych, którzy spędzają dużo czasu w pozycji siedzącej i nie uprawiają wystarczającej ilości ruchu, a także tych, którzy mają nadwagę.

Jeśli chcesz pozbyć się skórki pomarańczowej, to jest coś, co powinnaś wiedzieć o cellulicie. Pierwszym krokiem do poprawy życia jest bowiem określenie rodzaju cellulitu.

W JAKICH MIEJSCACH TWORZY SIĘ CELLULIT?

U kobiet cellulit rozwija się w miejscach o większej koncentracji tkanki tłuszczowej. Skórka pomarańczowa jest najczęściej widoczna na:

Niezależnie od tego, gdzie są komórki tłuszczowe pokryte cellulitem stanowią poważny problem estetyczny. Osoby z cellulitem ukrywają podatne na niego obszary ciała poprzez poszerzanie i napompowywanie skóry. Jednocześnie, niektóre ubrania (szczególnie obcisłe) sprzyjają rozwojowi cellulitu.

SPOSOBY NA USUNIĘCIE CELLULITU – JAK SIĘ GO POZBYĆ?

Chcesz pozbyć się cellulitu? Jeśli masz pomarańczową skórkę, koniecznie skup się na różnych aspektach działania. Dieta, ćwiczenia i terapie antycellulitowe to jedne z najbardziej popularnych sposobów na skuteczne usunięcie cellulitu. Zobacz również porady jak zmniejszyć widoczność cellulitu.

JAKA DIETA NA CELLULIT ?

Zdrowa dieta jest niezbędna w walce z cellulitem. Nie mówię tu o diecie w najściślejszym tego słowa znaczeniu. To coś więcej niż kalorie; to także właściwe odżywianie się, picie dużej ilości wody, a także unikanie rafinowanych potraw, które zazwyczaj zawierają dużo soli. Aby skutecznie zwalczać cellulit, musisz spożywać odpowiednią ilość kalorii

Zmniejsz ilość napojów gazowanych i fast foodów w swojej diecie. Włącz do swojej diety jak najwięcej surowych i wysokobłonnikowych produktów (zamiast białego pieczywa używaj żytniego zamiast pszennego, itp.) Jedz 4-5 mniejszych posiłków dziennie zamiast 2-3 większych. Pij co najmniej 2 litry wody każdego dnia.

JAKIE ĆWICZENIA NA CELLULIT?

Według ekspertów, każdy człowiek powinien robić około 10 000 kroków każdego dnia i angażować się w umiarkowaną aktywność fizyczną co najmniej trzy razy w tygodniu. Opóźnianie aktywności fizycznej powoduje spowolnienie metabolizmu i krążenia krwi. Zatrzymanie wody w organizmie może powodować obrzęki w wyniku braku ćwiczeń. Wszystko to jest jednym z powodów powstawania cellulitu. Więc jeśli jesteś

 • spacery i dynamiczne marsze,
 • bieganie,
 • fitness,
 • aerobik,
 • pływanie,
 • skakanie na skakance,
 • jazdę na rolkach.

Najważniejszym aspektem ćwiczeń na cellulit jest odpowiedni czas trwania treningu. Proces eliminacji tkanki tłuszczowej rozpoczyna się po 30 minutach od rozpoczęcia ćwiczeń. W związku z tym tylko konsekwencja i uwzględnienie tego opóźnienia przyniesie efekty.

Suplementy na cellulit

Tutaj odsyłam do rankingu najlepszych preparatów na cellulit

JAKIE ZABIEGI NA CELLULIT?

Co zrobić z cellulitem poza zmianą diety i wdrożeniem ruchu? Warto oczywiście rozważyć odpowiednie kosmetyki i różne rodzaje zabiegów z zakresu kosmetologii. Należy przy tym jednak pamiętać, że problem cellulitu bierze się z ucisku tkanki łącznej, a więc procesu, który zachodzi pod powierzchnią skóry. Żadne kremy, nawet te bogate w najbardziej innowacyjne składniki, nie będą w stanie samodzielnie poradzić sobie z usunięciem toksyn zalegających w organizmie. Eksperci polecają, by wesprzeć ich działanie poprzez zabiegi stymulujące, pozwalające na głębsze wnikanie substancji aktywnych, a przy tym usprawniające krążenie krwi i przyspieszające metabolizm.

Domowe zabiegi na cellulit

 • Z kolei balsamy złuszczające, złuszczając warstwy martwych komórek naskórka, pobudzają przepływ krwi i rozszerzają naczynia krwionośne. Poprawia to krążenie i pozwala na normalizację procesów zachodzących w tkance podskórnej, w wyniku czego eliminowane są resztki zanieczyszczeń.
 • naprzemienne polewanie skóry zimną i ciepłą wodą – zimna i ciepła woda powoduje skurcz i rozszerzenie mięśni naczyń krwionośnych, co sprzyja usuwaniu toksyn z organizmu;
 • Szczotkowanie skóry pod prysznicem przed jej umyciem pomoże zapobiec gromadzeniu się martwego naskórka na twarzy i innych obszarach. Pomaga również usunąć martwe komórki, co zmiękcza cerę i umożliwia lepsze krążenie krwi w naskórku.

U osób z cellulitem, które mają bardzo zaawansowaną przypadłość i cierpią nie tylko z powodu zmian na udach czy pośladkach, ale także z powodu dyskomfortu, same domowe zabiegi są niewystarczające i muszą być kontynuowane przez specjalistów.

Profesjonalne zabiegi na cellulit

 • Tradycyjne metody Podczas gdy większość tradycyjnych metod leczenia została porzucona na rzecz zastrzyków, kremów i urządzeń, które mają na celu poprawę wyglądu, a nie usunięcie przyczyny, niektóre z nich są nadal wykorzystywane w leczeniu cellulitu. Lasery i terapia światłem (działanie na cellulit za pomocą zimna w celu zwiększenia krążenia w dotkniętych obszarach ciała) Terapia stała się popularna, ponieważ jej efekty
 • Tkanka głęboka jest jednym z moich ulubionych obszarów pracy. Masaż tkanek głębokich koncentruje się na pracy z najgłębszymi warstwami mięśni i tkanek łącznych w celu rozbicia zrostów, zbliznowaciałej lub uszkodzonej skóry oraz innych problemów, które wpływają na naturalną zdolność organizmu do samoleczenia. Rozważ relaksujący masaż tkanek głębokich po sesji dla maksymalnego komfortu!
 • Proces ten obejmuje resurfacing laserowy, micro-needling (wstrzykiwanie w nierówności skóry unikalnej mieszanki substancji chemicznych w celu redukcji tkanki tłuszczowej) oraz dermaroller (przesuwanie drobnych igieł po skórze) w celu ukierunkowania aktywności miofibroblastów. Urządzenia ultradźwiękowe emitują fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości, które przenikają jedynie przez powierzchowne warstwy skóry w celu uzyskania nietrwałych efektów
 • Procedura została opracowana przez dr Roberta Goldmana, który jest certyfikowany zarówno w dziedzinie medycyny, jak i chirurgii kosmetycznej. Proces obejmuje wiele różnych technik chirurgicznych, w tym liposculpture (rodzaj liposculpture, który obejmuje napinanie skóry za pomocą lasera), energię o częstotliwości radiowej za pomocą urządzenia VISX Photidian (wykonywaną przez

Jak szybko można pozbyć się cellulitu ?

Poza wszystkim, co zostało wcześniej wymienione, co jeszcze jest skuteczne na cellulit? Czas. Cellulit nie pojawia się od razu. To długi proces, który często trwa latami. Zanieczyszczenia nie opuszczą Twojego ciała podczas jednego zabiegu. Nawet jeśli zastosujesz najnowocześniejsze dostępne techniki kosmetologii i medycyny estetycznej, idealna gładkość skóry nie zostanie osiągnięta. Powstawanie cellulitu jest uwarunkowane wieloma czynnikami, w tym ilością i rodzajem tłuszczu znajdującego się pod skórą, tempem produkcji nowego kolagenu w organizmie oraz zróżnicowanym poziomem krążenia pod skórą. Rozwój cellulitu, jego rodzaj, wiek, a nawet miejsce, w którym znajduje się skórka pomarańczowa to ważne zmienne.

Przeczytaj:

Perfect Body Cellulite opinie

Autor publikacji

Specjalista medycyny estetycznej i dermatolog. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego na Wydziale Lekarskim. Prowadzi swoją klinikę w centrum Krakowa.

Może Cię również zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *