metody powiększania piersi
Blog Uroda Zdrowie

Metody powiększania piersi

Kobiety, które są niezadowolone z rozmiaru lub kształtu swoich piersi mogą poddać się różnym operacjom mającym na celu ich powiększenie. Powiększanie piersi przy użyciu własnej tkanki tłuszczowej jest tylko jedną z kilku technik powiększania piersi. Jakie są różnice pomiędzy tymi procedurami i co należy wziąć pod uwagę przed poddaniem się im?

Zabieg wypełniania biustu tkanką tłuszczową pacjenta staje się coraz bardziej popularny wśród technik chirurgicznych powiększania piersi. Sporą popularnością cieszy się również konwencjonalna technika z użyciem implantów silikonowych (okrągłych lub anatomicznych).

Każda kobieta rozważająca zabieg powiększania piersi musi wybrać metodę dla siebie. Powinna zastanowić się nad sposobem zakończenia operacji, długością jej trwania, rodzajem stosowanego znieczulenia, stopniem inwazyjności zabiegu. Po przedyskutowaniu tego z chirurgiem plastycznym, ostateczny wybór musi być dokonany świadomie, z pełną świadomością.

Powiększanie biustu – metody klasyczne

Powiększanie piersi może być wykonane na wiele sposobów, ale najczęstszym jest zabieg chirurgiczny z użyciem implantów (chirurgia implantów piersi). Okrągłe lub anatomiczne implanty są umieszczane we wstępnie przygotowanym zagłębieniu, w zależności od celu, który ma być osiągnięty, jak również okoliczności pacjenta. Chirurgia plastyczna piersi jest jednym z bardziej inwazyjnych rodzajów chirurgii plastycznej.

Zobacz ranking tabletek na powiększenie piersi

Wykonuje się go w znieczuleniu ogólnym, wymaga długiej rekonwalescencji i pozostawia bliznę. Pacjentka musi wytrzymać kilka dni agonii przed zabiegiem, a także stosować się do zaleceń lekarza, aby nie uszkodzić rany pooperacyjnej – np. przez tydzień po zabiegu nie powinna sama myć głowy. Nie powinna podnosić ciężkich przedmiotów i przez miesiąc bardzo uważać na swoje ciało.

Powiększanie piersi – metody mniej inwazyjne

Lipotransfer (lipomodeling) do powiększania piersi jest zabiegiem chirurgicznym o bardzo niewielkich skutkach ubocznych. Technika składa się z dwóch etapów: liposukcji tłuszczu i przeszczepu po wstępnym przygotowaniu, takim jak dekantacja i odwirowanie.

Technika ta może być stosowana w polskich klinikach do redukcji tkanki tłuszczowej z brzucha, ud, pośladków i innych miejsc, gdzie lokalnie gromadzi się niechciana tkanka tłuszczowa. Piersi wyhodowane w ten sposób wyglądają naturalnie i są pozbawione jakichkolwiek ciał obcych, które organizm mógłby odrzucić.

Rezultaty powiększania piersi przy użyciu własnego tłuszczu utrzymują się około 2-3 lat. Według praktyków tej techniki, sukces operacji zależy od wielu czynników, w tym od wielkości i wyglądu piersi przed operacją, oczekiwań pacjentki co do ich wielkości i kształtu oraz od tego, czy dostępna jest wystarczająca ilość tłuszczu (tylko własny tłuszcz pacjentki).

Podstawowe różnice pomiędzy metodami powiększania biustu

Różne techniki powiększania piersi różnią się między sobą kilkoma cechami. Pierwszą z nich jest końcowy rezultat operacji. Naturalnie wyglądające piersi (naturalne powiększenie piersi), lub alternatywnie tkanka tłuszczowa pobrana od pacjentki, mogą zostać powiększone o 1-2 rozmiary za pomocą procedur, które nadają im naturalny wygląd.

Efekty wymienionych metod nie tylko różnią się od siebie, ale także tym, jak długo pacjentka będzie musiała je doceniać. Nowoczesne protezy piersi mają dożywotnią gwarancję producenta, więc o ile implant nie zostanie uszkodzony w wyniku wypadku, nie przesunie się, lub sama pacjentka nie zdecyduje się na wymianę na nowy (w dużej mierze z powodu dyktatu mody), bardzo niewiele kobiet musi borykać się z tym problemem.

Lipotransfer piersi jest zabiegiem długotrwałym, dzięki któremu piersi są korygowane jedynie co 2-3 lata. Czas trwania zabiegu zależy od tego, ile tkanki tłuszczowej można przenieść podczas jednej sesji, dlatego konieczne jest wcześniejsze uzgodnienie tego z lekarzem.

O czym trzeba pamiętać?

Drugim rozróżnieniem jest rodzaj znieczulenia stosowanego podczas zabiegu. Zabiegi z zakresu chirurgii plastycznej przeprowadzane są zazwyczaj w znieczuleniu ogólnym, trwającym około 2 godzin. Przed i po operacji w większości przypadków profilaktycznie podawane są antybiotyki. Powiększanie piersi własnym tłuszczem trwa od 2 do 5 godzin, przy czym znieczulenie miejscowe jest wystarczające. Podczas tego zabiegu pacjent może odczuwać umiarkowany ból, a po jego zakończeniu dyskomfort.

Kolejną krytyczną różnicą, o której należy pamiętać, są rezultaty, jakich można się spodziewać po zabiegu. Najlepsza odpowiedź daje naturalny wygląd – dzięki transferowi tłuszczu z innych części ciała, gdzie jest go za dużo oraz anatomicznym implantom.

Podczas operacji lekarz wykonuje nacięcia w celu wprowadzenia implantu przez operację. Blizna pooperacyjna może przebiegać pod fałdem piersiowym, pod otoczką lub w dole pachowym. Z czasem blednie, ale przy odpowiedniej pielęgnacji jest nadal widoczna. W przypadku augmentacji z użyciem własnego tłuszczu, istnieje małe nacięcie, które nie pozostawia żadnych śladów.

Powiększanie piersi implantami wymaga u większości pacjentek pobytu w szpitalu przez 2-3 dni. Czas spędzony w klinice po wypełnieniu biustu własnym tłuszczem wynosi 1-2 dni. Niektóre szpitale stosują technikę walk-in, walk-out, w której hospitalizacja nie jest konieczna i pacjentka może wrócić do domu bezpośrednio po zabiegu wypełnienia piersi tłuszczem.

Metody powiększania biustu – różnice w cenach

Przy wyborze kliniki kobiety, które chcą mieć większe piersi, zwracają uwagę nie tylko na reputację ośrodka i referencje chirurga. Ważnym czynnikiem przy podejmowaniu decyzji o operacji jest również jej koszt. Nawet kilka tysięcy złotych może znacząco różnić się pomiędzy chirurgami wykonującymi konkretne zabiegi chirurgiczne.

Operacje plastyczne z użyciem implantów są najbardziej kosztowne, co może nie być zaskoczeniem. Ponieważ, jak już wcześniej wspomniano, ich efekty u kobiet utrzymują się przez całe życie, podczas gdy korzyści ze wstrzykiwania własnego tłuszczu do piersi z czasem maleją. Powiększanie piersi za pomocą implantów anatomicznych w Warszawie kosztuje od 10 do 16 tysięcy złotych. Powiększanie piersi z wykorzystaniem tkanki tłuszczowej w Warszawie.

Zobacz także:

Powiększanie biustu bez operacji

BoomBreast

ProBreast Plus

Powiększanie biustu tkanką tłuszczową

Autor publikacji

Specjalista medycyny estetycznej i dermatolog. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego na Wydziale Lekarskim. Prowadzi swoją klinikę w centrum Krakowa.

Może Cię również zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *